Inspekcja farmaceutyczna: braki kadrowe i brak pionizacji

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Sejm/ rynekaptek.pl   15-03-2018, 12:48

Inspekcja farmaceutyczna: braki kadrowe i brak pionizacji Prace nad nowelizacją prawa farmaceutycznego, która ma spionizować Inspekcję, trwa i trwa. Podobnie jak wybór szefa GIF (fot. archiwum)

GIF nie posiada informacji o sposobie prowadzenia zasobu informacyjnego WIF jako organów zespolonej administracji wojewódzkiej, gdyż to nie należy do procesu nadzoru sprawowanego przez GIF nad wojewódzkimi inspektorami farmaceutycznymi. Jak długo jeszcze?

Poseł Radosław Lubczyk spytał ministra zdrowia o badania i terapie eksperymentalne z wykorzystaniem substancji psychoaktywnych.

Zbyt wielu informacji na temat go interesujący nie uzyskał, ale w odpowiedzi resortu widać, jak brak pionizacji inspekcji farmaceutycznej źle wpływa na organizację systemu opieki zdrowotnej.

Co możemy przeczytać w odpowiedzi MZ? Po pierwsze, że GIF cierpi na braki kadrowe.

"Przygotowanie danych, o których mowa w interpelacji, wymagać będzie po stronie Głównego Inspektora Farmaceutycznego zaangażowania dodatkowych sił i środków celem dokonania analizy przetwarzanej dokumentacji prowadzonych postępowań. Wymaga to oddelegowania pracowników merytorycznych do weryfikacji dokumentacji. To zaś, wymaga zmiany organizacji pracy Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego, jako urzędu wyznaczonego do pomocy organowi w sytuacji niewystarczającego zasobu kadrowego w urzędzie".

Po drugie, mści się brak pionizacji też służby. "Część wnioskowanych danych zarówno statystycznych, jak i dokumentacji akt postępowań nie jest przetwarzana przez Głównego Inspektora Farmaceutycznego i znajduje się w odrębnych organizacyjnie 16 wojewódzkich inspektoratach farmaceutycznych podległych właściwym miejscowo wojewodom" - odpowiada minister.

Ponieważ Główny Inspektor Farmaceutyczny nie posiada zestawień statystycznych dotyczących działań wojewódzkich inspektorów farmaceutycznych, we wskazanym w interpelacji zakresie, konieczne jest zwrócenie się, w trybie poza nadzorczym niewynikającym z przepisów o działaniu Państwowej Inspekcji Farmaceutycznej, do 16 odrębnych organów, tj. do wojewódzkich inspektorów farmaceutycznych o przygotowanie i udostępnienie informacji według kryteriów określonych w interpelacji.

Organ nie posiada informacji o sposobie prowadzenia zasobu informacyjnego ww. organów zespolonej administracji wojewódzkiej, gdyż to nie należy do procesu nadzoru sprawowanego przez Głównego Inspektora Farmaceutycznego nad wojewódzkimi inspektorami farmaceutycznymi, co może również po stronie struktur wojewódzkich oznaczać konieczność nie tylko zaangażowania dodatkowych sił i środków przy wielokrotnie bardzo małej obsadzie kadrowej, jak również działań w archiwach zakładowych, których nie nadzoruje Główny Inspektor Farmaceutyczny.

Prace nad nowelizacją prawa farmaceutycznego, która ma spionizować Inspekcję, trwa i trwa. Podobnie jak wybór szefa GIF.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH