Inspektor farmaceutyczny o powodach swojej rezygnacji

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: gloswielkopolski.pl/ rynekaptek.pl   13-10-2014, 08:34

Inspektor farmaceutyczny o powodach swojej rezygnacji

Kazimierz Jakubiec w sierpniu br. złożył rezygnację z pełnienia funkcji Wielkopolskiego Inspektora Farmaceutycznego. Od 31 października zakończy pracę na stanowisku, które obejmował przez 21 lat. Na łamach "Głosu Wielkopolskiego" wyjaśnia przyczyny swojej rezygnacji.

- Głównym powodem był tak zwany "odwrócony łańcuch dystrybucji produktów leczniczych". (…) W związku z naszym zainteresowaniem tą sprawą większość przedsiębiorców zaangażowanych w "łańcuch" zakonspirowało działalność poprzez jej wyprowadzenie z aptek do swoich siedzib, do których nie mamy wstępu. Zgodnie z prawem możemy wchodzić do aptek i weryfikować liczbę leków i faktury, ale nie mamy wstępu do siedziby podmiotu gospodarczego, który tę aptekę prowadzi. A to właśnie tam właściciele ukrywali swoje dokumenty związane z "odwróconym łańcuchem dystrybucji". Byliśmy bezradni - opisuje Inspektor.

W oparciu o zebrany materiał inspekcja ma pewne osiągnięcia: cofnięcie zezwolenia na prowadzenie hurtowni czy aptek. Jednak jak przyznaje Kazimierz Jakubiec, możliwości Inspektoratu są ograniczone.

- W budżecie na 2014 rok, na działania operacyjne, czyli delegacje służbowe i zakup paliwa do czterech samochodów służbowych, mamy 42 tysięcy złotych. To niewystarczająco. Inspektorat zatrudnia dziesięciu inspektorów farmaceutycznych, a samych aptek jest 1300. Bieżący nadzór merytoryczny nad taką liczbą placówek jest trudny, a co dopiero mówić o działaniach w zakresie zwalczania wykroczeń i przestępstw w sektorze farmaceutycznym. Inspektorami farmaceutycznymi są farmaceuci nie mający kwalifikacji ani prokuratorskich, ani policyjnych. Na dokładkę inspektorat stać na zatrudnienie radcy prawnego zaledwie w wymiarze połowy etatu, a przedsiębiorców reprezentują najczęściej duże kancelarie prawne.

Więcej: http://www.gloswielkopolski.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH