Inwestycje zagrożone? Służby dyplomatyczne interweniują

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: MMX/rynekaptek.pl   20-01-2017, 15:26

Inwestycje zagrożone? Służby dyplomatyczne interweniują Zdaniem organów dyplomatycznych, nowa ustawa o Pf negatywnie wpłynie na strukturę i rozwój rynku aptecznego w Polsce

Zmiany w prawie dotyczące rynku aptecznego mogą doprowadzić do wycofania się zagranicznych inwestorów z sektora farmaceutycznego - uważają zagraniczni przedsiębiorcy, inwestujący w Polsce.

Do prezesa Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych, Tomasza Pisuly wrócili się przedstawiciele ambasad USA, Kanady, Izraela oraz Litwy w imieniu inwestorów prowadzących swoją działalność w Polsce, z prośbą o wzięcie pod rozwagę kilka argumentów w pracach nad zmianami przepisów dotyczących regulowania rynku aptek.

W piśmie wystosowanym przez prezesa PAIiIZ do przewodniczącego komisji nadzwyczajnej ds. deregulacji, Wojciecha Murdzeka, czytamy, że zdaniem wymienionych powyżej ambasad reprezentujących zagranicznych inwestorów, proponowane przepisy mogą wpłynąć negatywnie na strukturę i rozwój rynku aptecznego, a także na warunki inwestowania w Polsce.

Z puntu widzenia inwestorów zagranicznych, niepokój budzi uchylenie zezwolenia na prowadzenie aptek osobom niebędącym farmaceutami posiadającymi prawo do wykonywania zawodu.

Inwestorzy mają wątpliwości co do zakazu wydawania zezwoleń na prowadzenie apteki, jeśli wnioskodawca lub spółka, w której wnioskodawca jest wspólnikiem prowadzi co najmniej cztery apteki, bądź co najmniej cztery apteki są obsługiwane przez grupę kapitałową wnioskodawcy lub przez podmioty kontrolowane przez niego.

Zastrzeżenia dotyczą również możliwości ograniczania sprzedaży biznesu aptecznego prowadzonego przez spółkę, poprzez wykluczenie z sukcesji uniwersalnej na nabycie licencji na prowadzenie apteki, a także przez inne ograniczenia terytorialne i demograficzne.

- Proponowane zmiany w prawie farmaceutycznym budzą poważne wątpliwości w kontekście ewentualnego naruszania praw własności, konstytucjonalnej wolności prowadzenia działalności gospodarczej, a także zasady równiej ochrony prawa - pisze prezes PAIiIZ, Tomasz Pisula.

Przytacza, że zmiany te mogą prowadzić jednocześnie do wycofania zagranicznych inwestorów z sektora farmaceutycznego: - Wizerunek Polski jako wiarygodnego partnera biznesowego może zostać znacząco nadszarpnięty, co znacząco utrudni proces pozyskiwania dla Polski nowych inwestorów.

DO POBRANIA


comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH