IQVIA o czynnikach, które w 2017 roku wpłynęły na rozwój rynku leków refundowanych

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: NIA/rynekaptek.pl   12-01-2018, 08:29

IQVIA o czynnikach, które w 2017 roku wpłynęły na rozwój rynku leków refundowanych IQVIA wskazuje, że udział dopłat pacjentów zmniejsza się systematycznie od czasu wejścia w życie ustaw refundacyjnej (Fot. Archiwum)

Refundacja leków nie była w 2017 roku przedmiotem planowych renegocjacji cenowych. Brak istotnych obniżek cen zbytu umożliwił wygenerowanie ponad 240 mln zł wzrostu – wskazuje w raporcie firma analityczna IQVIA.

Jak wyjaśnia IQVIA w raporcie „Rynek farmaceutyczny w 2017 roku”, jego głównym źródłem –ponad 110 mln zł – były leki znajdujące się na liście „S”, która w trakcie roku została rozszerzona o nowe substancje czynne stosowane np. w nadciśnieniu, chorobach serca, cukrzycy czy jaskrze.

W istotnej części – 50 mln zł – wzrost został wygenerowany w klasie ATC4 –N05A1. IQVIA tłumaczy, że wynikał on w dużej mierze z wprowadzenia do refundacji nowych form leków psychotycznych, zapewniających pacjentowi optymalny schemat podawania leków, związany z ograniczeniem częstotliwości ich stosowania.

Pozytywny wpływ na rozwój rynku leków refundowanych miały także nowo wprowadzone leki złożone, stosowane w leczeniu POChP, które po niespełna rocznej obecności na listach refundacyjnych osiągnęły ponad 26 mln zł wzrostu.

Co istotne, do czynników ograniczających rozwój rynku leków refundowanych należało przeniesienie niektórych leków stosowanych w leczeniu onkologicznym do rynku szpitalnego.

Jak czytamy, przyniosło to zmniejszenie wartości tego segmentu o blisko 100 mln zł, jednocześnie podnosząc wartość segmentu programów lekowych i chemioterapii.

Pozostałe czynniki to spadki cen leków w wybranych grupach limitowych, związane najczęściej z pojawieniem się w refundacji pierwszych odpowiedników leków oryginalnych. Taka sytuacja miała miejsce w przypadku leków stosowanych po przeszczepach oraz leków podawanych w celu skrócenia czasu trwania neutropenii u pacjentów leczonych chemioterapią cytotoksyczną z powodu choroby nowotworowej.

W ocenie firmy, miniony rok przyniósł więc zauważalne zmniejszenie udziału wydatków ponoszonych przez pacjentów w całkowitej wartości leków w segmencie produktów refundowanych wykupionych z dopłatą NFZ.

IQVIA dodaje, że udział dopłat pacjentów zmniejsza się systematycznie od czasu wejścia w życie ustaw refundacyjnej.

W 2017 roku współpłacenie osiągnęło poziom 29%, czyli o blisko 5 pp. mniej niż w 2012 roku. Jest to w głównej mierze wynikiem wprowadzenia bezpłatnych leków dla osób powyżej 75 roku życia.

Więcej: http://www.nia.org.pl/

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH