Irena Rej: propozycje NRA zmierzają do zwiększenia wywozu leków

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: LJX/rynekaptek.pl   26-11-2014, 15:31

Irena Rej: propozycje NRA zmierzają do zwiększenia wywozu leków

Propozycje NRA zmierzają wprost do uwolnienia (w większym niż dotychczas stopniu) wywozu leków z Polski, w ramach eksportu równoległego, a nie do jego ograniczenia - uważa Izba Gospodarcza Farmacja Polska.

"Poprawka wprowadzona na wniosek przedstawicieli władz naczelnych samorządu aptekarskiego w trakcie prac parlamentarnych nad projektem nowelizacji ustawy Prawo farmaceutyczne, która nakłada na producentów obowiązek realizowania stałych dostaw wszystkich leków do hurtowni, bez możliwości uzyskania gwarancji, że leki te dotrą do aptek i pacjentów, w sposób oczywisty odpowiada na potrzeby głównie eksporterów równoległych" - dodaje Irena Rej, prezes Izby.

W piśmie przesłanym do redakcji, szefowa Izby odnosi się również do wywiadu, jakiego udzielił nam prezes NRA, Grzegorz Kucharewicz: - "W wywiadzie znalazło się szereg nieścisłości, które całkowicie wypaczają pogląd na kwestie dystrybucji leków i relacje producent-hurtownik".

Wywiad: http://www.rynekaptek.pl/

Jak przypomina prezes Rej, nawet Ministerstwo Zdrowia zweryfikowało swoje stanowisko dotyczące zgłoszonej przez NRA poprawki. "W trakcie posiedzenia Komisji Zdrowia 6 listopada br, wiceminister Igor Radziewicz-Winnicki stwierdził, że "poprawka w tym kształcie nie tylko nie przyczyni się do poprawy dostępności leków w Polsce, ale może ją jeszcze pogorszyć, dlatego, że wprowadzenie obligatoryjnego obowiązku, żeby każda hurtownia, która zgłosi się do producenta, musiała zostać zaopatrzona przez tego producenta w lek, co spowoduje, że producent wyzbędzie się całego zapasu swojego leku".

"W naszej ocenie kuriozalna jest wręcz teza, forsowana przez prezesa NRA, że to producenci "planują eksport" leków ze szkodą dla polskich pacjentów. Sytuacja jest dokładnie odwrotna, to właśnie producenci leków wprowadzając często interwencyjne kanały dystrybucji, według prezesa Kucharewicza niezwykle szkodliwe, starają się przeciwdziałać wywozowi leków zagranicę i tym samym zapewniać polskim pacjentom nieprzerwany dostęp do swoich produktów" - dodaje prezes Rej.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH