IRW: negocjacje toczą się zgodnie z przepisami prawa. Branża ma wątpliwości

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: IGFP/ rynekaptek.pl   15-10-2015, 08:33

IRW: negocjacje toczą się zgodnie z przepisami prawa. Branża ma wątpliwości Branża liczy na konsensus w zakresie negocjacji cenowych

Podczas spotkania w resorcie zdrowia przedstawiciele branży farmaceutycznej po raz kolejny wyrażali swoje uwagi krytyczne wobec nierespektowania przez ministerstwo przepisów ustawy refundacyjnej.

Środowisko przedstawiło zastrzeżenia do trwających negocjacji, sposobu ich prowadzenia jak i nierealnych - ich zdaniem - propozycji ministerstwa w kwestii dalszego, sięgającego nawet kilkudziesięciu procent, obniżania cen na leki refundowane.

Jak wcześniej informowaliśmy, według wyliczeń Izby Gospodarczej Farmacja Polska, w poprzedniej edycji obniżki w przypadku leków generycznych kształtowały się na poziomie ok. 8% i 40 % w stosunku do leków innowacyjnych.

- Obecnie, według naszych informacji pochodzących wprost od wnioskodawców, oczekiwania ministerstwa w stosunku do krajowego przemysłu kształtują się na poziomie do 40%, a wobec przemysłu innowacyjnego – do 85 procent - mówiła Irena Rej, prezes Izby.

Przedstawiciele branży protestowali wobec nierespektowania przez ministerstwo przepisów ustawy refundacyjnej, a w szczególności art. 13 ust 6a informując Ministra Zdrowia, iż w procedurze uzgadniana cen na leki dotychczas refundowane wydawane są negatywne rekomendacje pomimo spełnienia przez wnioskodawców warunków określonych w przepisach ustawy.

Wszystkie przedstawione argumenty zostały z uwagą wysłuchane przez prof. M. Zembalę, nie znalazły jednak akceptacji wiceministra Igora Radziewicza - Winnickiego, który wielokrotnie podkreślał, iż trwające obecnie postępowania odbywają się zgodnie z przepisami prawa - informuje uczestnicząca w spotkaniu Irena Rej.

Zdaniem IGFP, prof. Zembala przejawia wolę wypracowania konsensusu i kolejne spotkanie w tej sprawie odbędzie się w czwartek, 15 października.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH