ISC: najlepsze apteki sieciowe znajdują się w Rumunii i na Węgrzech

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: LJX/rynekaptek.pl   13-04-2011, 12:32

Najbardziej zadbane apteki znajdziemy na Węgrzech, a szukając specjalistycznej obsługi najlepiej odwiedzić Rumunię – wynika z badania mystery shopping przeprowadzonym przez International Service Check.

Polska uplasowała się dopiero na 8., przedostatnim miejscu wyprzedzając tylko Bułgarię. Polacy najlepiej ocenili apteki Tak Dla Zdrowia, Dbam o Zdrowie i Świat Zdrowia.

Pomiędzy 6 a 18 lutego 2011 roku tajemniczy klienci odwiedzili największe sieci aptek zlokalizowanych w dziewięciu krajach europejskich. W sumie przeprowadzono 204 badania – w każdym z krajów pod uwagę wzięto po cztery placówki.

Ocenie poddano zarówno wygląd samej apteki, jak i kompetencje pracującego w niej personelu. Zwracano uwagę na czystość na zewnątrz i informacje umieszczone w witrynach, czystość i oświetlenie wnętrza apteki, odpowiednią prezentację produktów, dostępność stolików i krzeseł dla oczekujących czy dzieci, możliwość zmierzenia ciśnienia krwi czy dostęp do wody pitnej.

Ocenie poddano także obsługę - od uprzejmego powitania, poprzez sposób obsługi, zaangażowanie, wiedzę i doradztwo, a na pożegnaniu kończąc.

Polska: 48 badań w 12 sieciach (Apteka 1, Apteka Dobrych Cen, Apteka z Sercem, Arnika, Bliska, Dbam o Zdrowie, Dr. Max, Euro Apteka, Mediq, Nasza Apteka, Tak Dla Zdrowia, Świat Zdrowia)

Bułgaria: 12 badań w 3 sieciach (Obrazcova apteka, SCS Franchise, Varnapharma Holding)

Czechy: 36 badań w 9 sieciach (DEVĚTSIL JST, Dr.Max LÉKÁRNA, IPC, Lékárna Alphega, Lékárny Lloyds, Novolékárna, Pharmaland, Plzeňská lékárna, Rent-Pharm)

Estonia 12 badań w 3 sieciach (A Apotheka, Apteek 1, Farmacia)

Litwa: 24 badania w 6 sieciach (Camelia, Euro Vaistine, Gintarine Vaistine, Litfarma Vaistine, N Vaistine, Seimos Vaistine)

Łotwa: 16 badań w 4 sieciach (A Aptieka, Euro Aptieka, Gimenes Aptieka, Meness Aptieka)
Rumunia: 24 badania w 6 sieciach (Catena, Centrofarm, Dona, Farmaplanet, Help Net, Sensiblue)

Słowacja: 8 badań w 2 sieciach (Dr. Max i Farmakol)

Węgry: 24 badania w 6 sieciach (Patika Profi, Patikus Céh Kft, Pharmanet, Pingvin Patika, Alma Patika)

Polska na tle Europy

W klasyfikacji ogólnej Polska uplasowała się na 8. pozycji osiągając wynik 75,3%. Najlepsze okazały się rumuńskie apteki, stając na podium z najwyższym wynikiem 86,2%. Lepsze okazały się także Węgry z wynikiem 85,3% oraz Słowacja, zdobywając notę 85,2%. Kolejno na 4., 5., 6. i 7. miejscu znalazły się Estonia (84,9%), Litwa (82,5%), Łotwa (80,6%) i Czechy (79,9%). Ostatnie, dziewiąte miejsce zajęła Bułgaria (74,6%)

Pod względem jakości obsługi klienta najlepsi okazali się Rumuni (86%), drugie miejsce zdobyła Słowacja (81,9%). Polską obsługę oceniono na 68,6%, przez co zajęła najniższe miejsce w rankingu. Nasz kraj został wyprzedzony przez Estonię (80%), Węgry (79,8%), Litwę (79,8%), Łotwę (76%), Czechy (74,9%) i Bułgarię (72,4%).

Niezwykłą dbałością o aspekty wizualne wykazały się węgierskie apteki, które tajemniczy klienci ocenili na 94% punktów. Pod tym kątem wysoko oceniona została także Estonia (92,5%), Słowacja (90,3%), Łotwa (87,8%) i Czechy (87,8%). 6. i 7. pozycja przypadła ex aequo Rumunii i Litwie (86,6%). Polska zajęła dopiero 8. miejsce z wynikiem 86%, wyprzedzając tylko Bułgarię (78,1%).

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH