Izba o braku komfortu pracy i niepewności jutra

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Sejm/ rynekaptek.pl   17-10-2016, 11:05

Izba o braku komfortu pracy i niepewności jutra Izba postuluje ograniczenie możliwości tworzenia monopoli na rynkach lokalnych przez duże spółki z kapitałem zagranicznym

Wielkopolska Okręgowa Izba Aptekarska w Poznaniu zwróciła się do posła Ryszarda Bartosika, by ten wystąpił do ministra zdrowia z postulatami dotyczącymi nowelizacji ustawy Prawo farmaceutyczne w celu dostosowania brzmienia ustawy do potrzeb rozwijającego się rynku.

Jak czytamy w interpelacji, celem dostosowania jest m.in. ograniczenie możliwości tworzenia monopoli na rynkach lokalnych przez duże spółki z kapitałem zagranicznym, posiadające sieci aptek w całym kraju, poprzez wprowadzenie systemu geografii aptek na wzór rozwiązań stosowanych w innych państwach UE; np. model węgierski.

Chodzi też o ustanowienie wymogu prowadzenia apteki tylko i wyłącznie przez magistra farmacji.

- Przedstawione powyżej zagadnienia są jedynie zagadnieniami hasłowymi, z którymi przy nowelizacji ustawy przyjdzie się zmierzyć. Stąd propozycja nawiązania współpracy z bezpośrednio zainteresowanymi członkami Okręgowych Izb Aptekarskich z terenu całego kraju, którzy wykonują swoje obowiązki z zaangażowaniem i zgodnie z etyką zawodową oraz z ogromnym doświadczeniem w prowadzeniu aptek - pisze poseł w imieniu WOIA.

Zgodnie z otrzymanymi informacjami, brak stabilizacji na polskim rynku prowadzi do braku komfortu pracy, niepewności jutra, powstawania coraz to nowych sieci aptek, pomimo bardzo dużego skoncentrowania ich na terenie miast, doprowadzając do sytuacji, w której przy jednej ulicy pojawiają się kolejne punkty apteczne.

- Nie jest prawdą, że nowe punkty apteczne tworzą możliwość obniżenia cen leków, ponieważ jednostkowe apteki nie mają takiej pozycji negocjacyjnej względem producentów i hurtowników, jak właściciele sieci aptek, którzy narzucają swoje warunki współpracy, płacąc przy tym podatki za granicą naszego kraju, co prowadzi do wypływu kapitału - informuje poseł.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH