Izba proponuje mniejszą częstotliwość obwieszczeń

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: OIA Częstochowa/ rynekaptek.pl   22-03-2016, 10:22

Izba proponuje mniejszą częstotliwość obwieszczeń

Częstochowska Okręgowa Rada Aptekarska wystosowała do Ministra Zdrowia pismo z uwagami na temat wprowadzania nowych obwieszczeń refundacyjnych. Zwrócono w nim uwagę na wyjątkowo krótki okres vacatio legis i wynikające z tego konsekwencje.

W piśmie do ministra zdrowia Częstochowska Okręgowa Izba Aptekarska wyraziła zaniepokojenie metodą wprowadzenia ostatnich zmian na wykazach refundacyjnych, a konkretnie na wyjątkowo krótki okres vacatio legis.

Obwieszczenie ukazało się 25 lutego br., czyli na 4 dni przed jego wejściem w życie. Dwa spośród tych czterech dni były ustawowo wolne od pracy.

"Jest to kuriozalnie krótki czas na przygotowanie zmian dla podmiotów zajmujących się dystrybucją. Podobnie absurdalnie krótki czas - 2 dni - pozostawiono na konsultacje" - zauważa OIA w Częstochowie.

Dodaje, że poprzednie obwieszczenie, obowiązujące od 1 stycznia 2016 roku, przedstawiono zainteresowanym nieco wcześniej niż zwykle, co dawało nadzieję, że ta praktyka się utrwali. Niestety, nastąpił powrót do złych zwyczajów.

Izba apeluje o więcej czasu na analizę zmian list refundacyjnych. Jednocześnie wnosi o taką zmianę obowiązujących przepisów, by obwieszczenia z wykazami leków refundowanych ukazywały się w większych interwałach.

Dotychczasowa częstotliwość ich publikowania oraz stawianie aptek i innych podmiotów uczestniczących w obrocie lekami niejako przed faktem dokonanym, bez odpowiednio długiego
vacatio legis, naraża je na straty finansowe.

- Można byłoby ich uniknąć, gdyby obwieszczenia ukazywały się rzadziej i z kilkunastodniowym wyprzedzeniem w stosunku do terminu wejścia w życie. Wskazane byłoby także wprowadzenie rekompensowania aptekom tychże strat, wynikających przecież z decyzji organów państwowych - proponuje Izba.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH