Izba ws. gromadzenia i przechowywania dokumentacji przez apteki

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: OIA w Łodzi/rynekaptek.pl   02-02-2018, 09:10

Izba ws. gromadzenia i przechowywania dokumentacji przez apteki Izba przedstawia informację dot. przechowywania posiadanej przez podmiot gospodarczy prowadzący aptekę – dokumentacji (Fot. Archiwum)

Wobec zakończenia kolejnego roku kalendarzowego, Okręgowa Izba Aptekarska w Łodzi podaje informację dotyczącą przechowywana dokumentacji posiadanej przez podmioty gospodarcze prowadzące apteki.

Jak wskazuje Izba, szereg przepisów prawnych reguluje tryb postępowania dotyczący gromadzenia i przechowywania przez podmioty gospodarcze dokumentacji.

Ze względu na ich mnogość i różnorodność wynikającą ze specyfiki działania podmiotów, opracowanie przygotowane przez Izbę omawia typowe, występujące nieomalże we wszystkich podmiotach prowadzących apteki ogólnodostępne – dokumenty i wskazuje ich okres przechowywania.

Akta dotyczące podmiotu, związane np. z założeniem firmy, jej zmianami organizacyjnymi, organami firmy, to tzw. akta o wartości historycznej, przechowywane są w podmiocie / a po jego likwidacji przekazane do archiwum państwowego / - wieczyście.

• Dokumentacja pracownicza :

a. akta osobowe pracownika przez okres zatrudnienia u pracodawcy a po jego zakończeniu przez okres 50 lat (art. 51 u ustawy z dnia 14 lipca 1983r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach – t.j. Dz.U. z 2017r. poz. 217);
b. listy płac, karty wynagrodzeń albo inne dowody, stanowiące podstawę wymiaru renty bądź emerytury – okres 50 lat od dnia zakończenia przez pracownika pracy u danego pracodawcy (ustawa z dnia 17.12.1998r. t.j. Dz.U z 2017r. poz. 1383 o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych).

• Dokumentacja ZUS

a. dokumenty zgłoszeniowe osoby ubezpieczonej/pracownika/i płatnika – okres przechowywania 5 lat. (ustawa jak w pkt 2 b);
b. listy płac, karty wynagrodzeń – patrz pkt 2 b;
c. kopie dokumentów rozliczeniowych z ZUS okres przechowywania – 5 lat od daty ich przekazania do ZUS.

• Dokumentacja rachunkowa: (art. 74 ustawy z dnia 29.09.1994 r. o rachunkowości)

a. roczne zatwierdzone sprawozdania finansowe podlegają trwałemu przechowywaniu (przez czas istnienia podmiotu a następnie przekazane do archiwum);
b. księgi rachunkowe – 5 lat.

Odnośnie dokumentacji podatkowej, -księgi rachunkowe, podatkowa księga przychodów i rozchodów a także inne ewidencje prowadzone dla celów podatkowych (np. rejestr VAT, rejestr środków trwałych) i inne związane z nimi dokumenty.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH