IZiD: jest telekonsultacja, ale bez zaocznej możliwości wystawienia zwolnienia

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: IZiD/rynekaptek.pl   08-02-2018, 12:04

IZiD: jest telekonsultacja, ale bez zaocznej możliwości wystawienia zwolnienia W ustawie wyjaśniono, że usługi farmaceutyczne mogą być udzielane przez farmaceutę za pośrednictwem systemów teleinformatycznych (Fot. Archiwum)

Nowelizacja ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia nie wprowadziła analogicznych warunków dla wystawiania recept, ograniczając tym samym rozwój telekonsultacji tylko do przypadków kontynuacji leczenia lub udzielania porad - uważa IZiD.

Dokonana 9 października 2015 r. nowelizacja ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia oraz niektórych innych ustaw zezwoliła na orzekanie przez lekarza o stanie zdrowia po zbadaniu pacjenta za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub systemów łączności - przypomina Instytut Zdrowia i Demokracji.

W obecnym stanie prawnym lekarz, w ramach pierwszorazowej konsultacji realizowanej z pomocą systemów teleinformatycznych lub łączności, może orzec o stanie zdrowia pacjenta, tzn. może go zbadać, dokonać rozpoznania choroby, wydać zalecenia zapobiegające jej wystąpieniu lub rozwojowi, prowadzić leczenie i rehabilitację, udzielić porady lekarskiej, ale nie może wystawić recepty bez uprzedniego osobistego zbadania pacjenta.

Jak wyjaśnia Instytut, aby zrozumieć źródła tego ograniczenia należy cofnąć się do nowelizacji ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty z 22 lipca 2014 r., która opisała warunki zaocznego wystawiania recept.

W jej ramach art. 42, wymagający od lekarza uprzedniego osobistego zbadania pacjenta przed wydaniem orzeczenia o stanie zdrowia, został rozbudowany poprzez dodanie ust. 2 do 5. Opisały one warunki wystawienia recepty oraz zlecenia na zaopatrzenie w wyroby medyczne „bez dokonania osobistego badania pacjenta”.

IZiD wskazuje, że taka możliwość została ograniczona tylko do sytuacji niezbędnych do kontynuacji leczenia lub zaopatrzenia, jeśli jest to uzasadnione stanem zdrowia pacjenta odzwierciedlonym w dokumentacji medycznej. Mimo kolejnej nowelizacji w 2015 r., otwierającej pole dla rozwoju telemedycyny, zasadniczy sens tego zapisu pozostał niezmieniony.

W ocenie Roberta Mołdacha, jednego z założycieli Instytutu, przeniesienie rozwiązania o zaocznym wystawianiu recepty na pole telemedycyny jest nazbyt ostrożnościowe.

- Nie dość, że hamuje jej rozwój, to jeszcze nie wspiera dostatecznie interesu pacjenta. Nie mogę zgodzić się ze twierdzeniem, że broni jego bezpieczeństwa, gdyż to wiedza lekarska, a nie ustawa powinna powstrzymywać lekarza od wątpliwej ordynacji leków w ramach konsultacji telemedycznej - twierdzi.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH