Jacek Krajewski: jest nowy minister, liczymy na zmiany w poz

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: FPZ/ rynekaptek.pl   09-11-2015, 14:35

Jacek Krajewski: jest nowy minister, liczymy na zmiany w poz

Cieszę się, że nowym ministrem zdrowia został Konstanty Radziwiłł, który doskonale zna realia medycyny rodzinnej. Liczę na to, że po latach psucia podstawowej opieki zdrowotnej jej rola zostanie wreszcie doceniona – mówi Jacek Krajewski, prezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie.

W ciągu ponad 10 lat aktywności w „Porozumieniu Zielonogórskim” poznałem wielu ministrów tego resortu. Obserwowałem ich gdy zaczynali rządzić, gdy rządzili i gdy musieli z rządzenia zrezygnować. Często w niesławie.  Ostatnio wciąż czuję zażenowanie, że jeden z nich ciągle posiada dyplom lekarza - mówi Jacek Krajewski.

Dodaje: - Zawsze na początku urzędowania dawaliśmy kolejnym ministrom kredyt zaufania i oferowaliśmy pomoc w naprawie systemu ochrony zdrowia. Zazwyczaj deklarowali oni współpracę, a później i tak robili wszystko po swojemu, to znaczy po partyjnemu. Czyli, oszczędzali niski budżet ochrony zdrowia kosztem życia pacjentów Najczęściej źle się to kończyło.

- Dlatego obietnice nowej władzy, która obiecywała w kampanii wyborczej podwyższenie nakładów na ochronę zdrowia z obecnych 4,7 do 6,0 PKB, przyjąłem z zadowoleniem. Zwłaszcza, iż wśród polityków zaczęło pojawiać się zrozumienie dla roli lekarzy rodzinnych i świadczeniodawców Podstawowej Opieki Zdrowotnej w systemie ochrony zdrowia - ocenia szef FPZ.

Ocenia, że właśnie wzmacnianie roli POZ i lekarzy rodzinnych, dzięki prowadzonej przez nich profilaktyce, promocji zdrowia i wczesnemu wykrywaniu chorób oraz rehabilitacji,  umożliwi poprawę całego systemu i wpłynie na zmniejszenie liczby kosztownych zabiegów i terapii szpitalnych. Zwiększy natomiast dostęp do świadczeń medycznych.

- Dlatego liczę, że nastąpią zmiany i wreszcie powstanie niezależna od polityki strategia ochrony zdrowia w Polsce. Nie na jedną, dwie kadencje, tylko na 15-20 lat. Umożliwiająca funkcjonowanie i rozwój opieki zdrowotnej niezależnie od rotacji ekip partyjnych. Oczywiście taka strategia powinna zawierać możliwość monitorowania i korygowania odpowiedniego do postępu wiedzy - mówi Jacek Krajewski.

Deklaruje: - Obecnie, podobnie jak w relacjach z poprzednimi ministrami, eksperci Porozumienia Zielonogórskiego gotowi są pomagać nowemu kierownictwu resortu zdrowia. A ja mam nadzieję, że tym razem decydenci w zakresie opieki zdrowotnej i skutecznego funkcjonowania kadr medycznych w Polsce, nie będą musieli się przy następnych wyborach tłumaczyć: „Chcieliśmy dobrze a wyszło, jak zawsze”…

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH