Jak będzie realizowane finansowanie innowacji po likwidacji NFZ?

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Luiza Jakubiak/ rynekaptek.pl   10-10-2016, 08:04

Jak będzie realizowane finansowanie innowacji po likwidacji NFZ? Opinia ministra rozwoju będzie przede wszystkim dotyczyła działalności gospodarczej, naukowo-badawczej i inwestycyjnej producenta

Wiele z propozycji zawartych w projekcie nowelizacji ustawy refundacyjnej odsyła do rozporządzeń wykonawczych do ustawy. Ponieważ nie jest jeszcze znany ich kształt i brakuje kluczowych danych, trudno jest na razie ocenić realną poprawę pacjentów do innowacyjnych terapii – ocenia dr Rafał Zyśk.

Jedną z nowości projektu nowelizacji ustawy refundacyjnej jest dodatkowy strumień pieniędzy z budżetu ministra zdrowia na innowacje w postaci dotacji celowej do NFZ. Kwota przeznaczona na ten cel została rozłożona na dziesięć lat. Jednak jak zauważa ekspert, w ciągu najbliższych dwóch lat strumień pieniędzy na innowacje jest niewielki. – To kropla w morzu potrzeb. Dopiero od 2020 roku pojawiają się istotne kwoty na innowację – skomentował dr Rafał Zyśk z Uczelni Łazarskiego, podczas debaty "Nowelizacja ustawy refundacyjnej – co się zmienia", przypominając zestawienie:

2017 - 10 mln zł
2018 – 50 mln zł
2019 – 100 mln zł
2020-2026 – po 200 mln zł.

Jaka jest rola ministra rozwoju?
Pieniądze zostaną przeznaczone na pokrycie części kosztu leków innowacyjnych nie posiadających swojego odpowiednika refundowanego w danym wskazaniu oraz stosowane w chorobach ultrarzadkich, z uwzględnieniem współczynnika ustalanego przez ministra rozwoju.

- Pojawia się zatem nowe kryterium refundacyjne - współczynnik ustalany przez ministra rozwoju. Beneficjenci, którzy mogą skorzystać z tego rozwiązania, będą zawierać obowiązkowe instrumenty podziału ryzyka. Szczegóły dotyczące trybu i sposobu wykorzystywania środków z budżetu na innowacje nie są określone w projekcie noweli ustawy. Te informacje, podobnie jak sposób wyliczania wskaźnika przez ministra rozwoju, znajdzie się w rozporządzeniach. Trudno jest więc na razie ocenić, czy nastąpi realna poprawa dostępu pacjentów do innowacji. Brakuje nam kluczowych danych – podkreślał dr Zyśk.

Współczynnik jest nowym kryterium refundacyjnym. Opinia ministra rozwoju będzie przede wszystkim dotyczyła działalności gospodarczej, naukowo-badawczej i inwestycyjnej producenta i będzie wydawana na wniosek podmiotu wnioskującego o refundację lub ministra zdrowia, na podstawie danych przekazanych przez producenta. - Nie do końca zrozumiała jest rola ministra rozwoju w tym procesie. To może wskazywać na chęć rozłożenia odpowiedzialności za decyzje odmowne dla refundacji – ocenia ekspert.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH