Jak funkcjonują apteki u naszych sąsiadów? Krótki przegląd

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP/rynekaptek.pl   26-01-2017, 09:09

Jak funkcjonują apteki u naszych sąsiadów? Krótki przegląd Na terenie Niemiec działa ponad 20 tys. aptek. Nie ma żadnych przepisów ograniczających ich liczbę

W Niemczech właściciel apteki musi mieć ukończone studia farmaceutyczne. Apteka nie może być spółką, osobistą odpowiedzialność za działalność placówki, w tym za ewentualne błędy, ponosi jej właściciel.

Przepisy regulujące prowadzenie aptek oraz sprzedaż dostępnych bez recepty leków poza aptekami różnią się w poszczególnych krajach europejskich. Niejednakowe są też zadania farmaceutów w zakresie doradztwa bądź wykonywania niektórych podstawowych badań.

Tak jest w Niemczech...
Na terenie Niemiec działa ponad 20 tys. aptek. Nie ma żadnych przepisów ograniczających ich liczbę. W tej kwestii obowiązują zasady wolnorynkowe. Gołym okiem widać koncentrację placówek aptecznych w dzielnicach, gdzie mieszka wielu emerytów, na przykład w dzielnicy Berlina Charlottenburg, gdzie na jednej ulicy znajduje się często kilka aptek.

Żeby dostać pozwolenie na działalność, apteka musi spełniać kilka warunków: jej powierzchnia nie może być mniejsza niż 110 metrów kwadratowych, musi mieć możliwość pełnienia dyżurów nocnych, musi też posiadać własne laboratorium.

W zasadzie lekarstwa mogą być sprzedawane tylko w aptekach. Asortyment oferowany na stacjach benzynowych i w supermarketach jest ograniczony do witamin i słabych środków przeciwbólowych. Niemieccy aptekarze zaniepokojeni są orzeczeniem Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, który zezwolił holenderskim aptekom internetowym na niekontrolowaną sprzedaż leków do Niemiec. W Niemczech prowadzona jest obecnie akcja zbierania podpisów przeciwko tej decyzji, naruszającej zdaniem niemieckich aptekarzy zasady obowiązujące od dziesięcioleci.

...a tak w Wielkiej Brytanii
W Wielkiej Brytanii leki są podzielone na trzy kategorie: dostępne w ogólnej sprzedaży (GSL), apteczne (P) i dostępne na receptę (POM).

Zgodnie z prawem większość lekarstw zaliczona jest do dwóch ostatnich kategoriach, ale wybrane, podstawowe medykamenty - np. przeciwbólowe i przeciwprzeziębieniowe - mogą być sprzedawane także w sklepach wielobranżowych, choć w mniejszych opakowaniach lub w wersji o mniejszej zawartości substancji aktywnej.

Niektóre bardziej specjalistyczne lekarstwa - np. na zapalenie zatok - dostępne są co prawda bez recepty, ale wyłącznie w aptece, po uprzedniej konsultacji medycznej z farmaceutą lub lekarzem rodzinnym.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH