Jak wyławiać z rynku suplementy niskiej jakości? Jest propozycja

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Luiza Jakubiak/ rynekaptek.pl   21-02-2017, 13:53

Jak wyławiać z rynku suplementy niskiej jakości? Jest propozycja Na rynku jest wiele sfałsozwanych suplementów niskiej jakości. Jak je wyeliminować?

Deklaracja wytwórcy suplementu diety jest tylko "pewnego rodzaju oświadczeniem woli, które powinno odpowiadać prawdzie". Jest propozycja, by wytwórcy zlecali badanie losowo wybranych suplementów. Wtedy można wyłowić "czarne owce". Co na to branża?

- Kwestionowane produkty z raportu NIK na temat rynku suplementów diety były niewiadomego pochodzenia. Dlatego niedopuszczalnym jest, że eksponuje się akurat ten obszar - stwierdzili przedstawiciele Federacji Suplementów podczas spotkania "Jakość suplementów – system produkcji, dystrybucja i kontrola jakości" (Warszawa, 21 lutego 2017r.), próbując oddzielić grubą kreską rynek wytwórców krajowych, którzy wprowadzają produkty wysokiej jakości od szarej sfery sfałszowanych suplementów pochodzących z produkcji "garażowej".

Jeśli suplementy, to tylko z apteki
- Raport zbulwersował, ale też problem jest sygnalizowany od pewnego czasu. Przede wszystkim nie panujemy nad sprzedażą internetową suplementów - mówiła prof. Iwona Wawer z Wydziału Farmacji Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

- Naszym zdaniem głównym kanałem dystrybucji suplementów powinny być apteki. Abstrahując od czynników ekonomicznych, sprzedaż tych preparatów w aptekach ma niezaprzeczalne zalety. Przede wszystkim, w aptece pracuje farmaceuta, czyli osoba kompetentna, by doradzić pacjentowi. Trzeba też pamiętać, że wiele suplementów to produkty, które wcześniej miały kategorię leków - mówiła profesor.

Jej zdaniem, liberalizacja rynkowa doprowadziła do ich zmiany kategorii: - Skoro kiedyś te produkty były lekami, to najlepszym źródłem informacji o nich jest farmaceuta. Dlatego suplementy powinny zostać w aptece, bo to stanowi najlepszą ochronę konsumentów.

Suplementy dobre i złe
Drugą ważną kwestią, jak mówiła prof. Wawer, jest jakość suplementów:

- Mamy wyraźny podział na dobrej jakości produkty polskich firm i preparaty sfałszowane, wprowadzane do "szarej strefy". To zjawisko nie powinno być problemem uczciwych wytwórców. To służby państwowe powinny być aktywne w ściganiu przestępców odpowiedzialnych za ten proceder. Na razie jednak nie ma sukcesów w ich ściganiu.

- Dobre suplementy polskich firm nie różnią się od tych wytwarzanych w wiodących zakładach na Zachodzie i podlegają tym samym procedurom GMP - przekonywał Piotr Kula z firmy Olimp Laboratories.

Apteki z wglądem w kwity?
Jak przekonywali przedstawiciele branży, wszystkie negatywnie ocenione przez NIK suplementy, w tym te, które zawierały zanieczyszczenia, były produktami niewiadomego pochodzenia, dostępnymi w internecie.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH