Jak zamawiać deficytowe leki

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: oiab.com.pl / rynekaptek.pl   24-03-2015, 10:36

Jak zamawiać deficytowe leki

W jaki sposób kierownik aptki ma zamawiać produkty lecznicze bezpośrednio przez podmiot odpowiedzialny – tłumaczy Jarosław Mateuszuk, prezes ORA w Białymstoku.

W Polsce występuje problem z dostępnością do produktów leczniczych ratujących życie (insuliny, heparyny drobnocząsteczkowe, leki stosowane w leczeniu astmy, choroby Parkinsona, padaczki i innych stanów zagrażających życiu).

Farmaceuci informują o odmowach realizacji zamówień na te produkty poprzez stronę internetową lub infolinię podmiotu odpowiedzialnego (producenta, importera). Co wówczas?

- Należy poinformować osobę obsługującą infolinię lub pocztę mailową o przyjęciu do realizacji recepty dla pacjenta będącego w stanie zagrożenia życia. Z analizy treści ChPL powyższych produktów leczniczych wynika, że przerwanie, czy niepodjęcie terapii stwarza zagrożenie życiu chorego - informuje Jarosław Mateuszuk, prezes ORA w Białymstoku.

- Obowiązkiem podmiotu odpowiedzialnego jest w takiej sytuacji realizacja zamówienia dla konkretnego pacjenta w możliwie najkrótszym terminie i to bez żadnych dodatkowych wymagań, tzn. faksowania lub skanowania recept, przesyłania danych dotyczących sprzedaży danego produktu leczniczego, minimalnej wartości zamówienia itp. – wyjaśnia Jarosław Mateuszuk.

Prezes ORA w Białymstoku zwrócił się do kierowników aptek o zgłaszanie przypadków odmowy realizacji zamówienia (do biura OIA) drogą mailową z podaniem informacji o: nazwie firmy, produktu, ilości i daty zamówienia, oraz imieniu i nazwisku osoby przyjmującej zamówienie.

Więcej: oiab.com.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH