Jakie mogą być zmiany w polityce zdrowotnej po wyborach?

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: WOK, LJ/ rynekaptek.pl   26-10-2015, 09:04

Jakie mogą być zmiany w polityce zdrowotnej po wyborach? Nowa premier rządu? Jakie zmiany w polityce zdrowotnej?

Według sondażowych wyników tegoroczne wybory parlamentarne wygrało Prawo i Sprawiedliwość, które może zdobyć w Sejmie wystarczającą liczbę mandatów, aby samodzielnie utworzyć rząd. Co oznaczałaby taka zmiana w polityce zdrowotnej?

Politycy Prawa i Sprawiedliwości konsekwentnie powtarzają postulat likwidacji Narodowego Funduszu Zdrowia.

- Trzeba zlikwidować NFZ, muszą być środki na publiczną opiekę zdrowotną, które będą kontrolowane przez ministerstwo, a państwo musi wziąć odpowiedzialność za służbę zdrowia - powiedziała 20 września w Zakopanem kandydatka PiS do objęcia stanowiska premiera Beata Szydło.

Co w zamian? Bolesław Piecha przedstawił na konwencji koncepcję PiS dotyczącą zasad finansowania publicznej ochrony zdrowia z budżetu państwa publicznych. Wskazał, że ustalony w ustawie budżetowej poziom finansowania świadczeń opieki zdrowotnej będzie podzielony na dwie części.

Pierwsza część przekazana ma być do dyspozycji wojewodów (na zaspokojenie potrzeb zdrowotnych w danym regionie); druga cześć trafi do dyspozycji ministra zdrowia - na zadania mające charakter ogólnopolski, przede wszystkim na finansowanie najbardziej kosztowych świadczeń wysokospecjalistycznych. Z tych resortowych środków finansowane byłoby także m.in. wyższe szkolnictwo medyczne.

Padła też zapowiedź zwiększenia składki. - Na ochronę zdrowia Polska wydaje zaledwie 4,4%. PKB. To znacznie mniej, niż np. nasi sąsiedzi. W przypadku Czech to 6,8 proc. PKB. Należy zatem zwiększyć nakłady - mówił 22 października podczas XI Forum Rynku Zdrowia Konstanty Radziwiłł, sekretarz Naczelnej Rady Lekarskiej i kandydat na senatora z listy PiS.

- Musimy dojść do finansowania ochrony zdrowia na poziomie przynajmniej 6 % PKB - przekonywał Radziwiłł. - Należy odejść od składki zdrowotnej i zastąpić ją finansowaniem z budżetu państwa, a następnie w ciągu 2-3 lat dojść do finansowania ochrony zdrowia na poziomie przynajmniej 6%.

PiS chce natomiast m.in. powrotu do tzw. planu Religi, tym m.in.: pokrywania kosztów leczenia ofiar wypadków drogowych z polis OC sprawców oraz włączenia składki chorobowej do systemu finansowania ochrony zdrowia.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH