"Jakości apteki nie determinuje rodzaj własności"

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PharmaNET/ rynekaptek.pl   16-06-2016, 14:21

"Jakości apteki nie determinuje rodzaj własności"

Nie jest tak, że farmaceuta pracujący w aptece sieciowej jest mniej etyczny niż farmaceuta będący właścicielem apteki - ocenia Marcin Piskorski, prezes Związku Pracodawców Aptecznych PharmaNET.

"W Europie dominuje otwarty model rynku dystrybucji farmaceutycznej" - informuje ZPA PharmaNET, jako wniosek z analizy dokonanej podczas II Europejskiego Kongresu Medycznego, na którym o przyszłości rynku aptecznego w Polsce dyskutowali przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Rozwoju, Naczelnej Izby Aptekarskiej, ZPA PharmaNET oraz Izby Gospodarczej Farmacja Polska.

Jak relacjonuje Związek, punktem wyjścia do dyskusji była prezentacja mecenasa Marcina Tomasika, który omówił modele rynku aptecznego obowiązujące w poszczególnych krajach Europy.

"Duże emocje wzbudziły kwestie zasadności pomysłu przekazania 51 procent udziałów w aptece osobom z tytułem magistra farmacji, gdy tymczasem to nie własność apteki stanowi kryterium, według którego pacjent wybiera placówkę, a odległość od miejsca zamieszkania, ceny leków i poziom obsługi" - informuje PharmaNET.

- Jeżeli udałoby nam się przywrócić funkcjonowanie aptek na normalnych zasadach ekonomicznych, to zarówno indywidualne jak i sieciowe mogłyby spokojnie koegzystować – mówiła Irena Rej. – Problem nie leży w tym, ile kto ma procent w aptece, tylko czy jest wypłacalny. Zastanówmy się lepiej, jak pomagać słabszym, a nie jak zabierać większym.

- Prawo nie może być nastawione na karanie ani odbieranie. Nie starajmy się szufladkować - dodała Beata Gorajek, dyrektor Departamentu Handlu i Usług w Ministerstwie Rozwoju.

Marcin Piskorski, prezes Związku Pracodawców Aptecznych PharmaNET przypomniał, że jakości apteki nie determinuje rodzaj własności tylko poziom świadczonych tam usług. Nie jest tak, że farmaceuta pracujący w aptece sieciowej jest mniej etyczny niż farmaceuta będący właścicielem apteki.

"Uczestnicy panelu zastanawiali się, jak pomóc aptekarzom indywidualnym tak, by nie odbierać polskim przedsiębiorcom prowadzącym apteki sieciowe prawa do swobody działalności gospodarczej, a jednocześnie „nie wyciągać ręki” po państwowe pieniądze" - relacjonuje Związek.

Według Marcina Piskorskiego, dużym ułatwieniem dla mniejszych aptek byłoby zniesienie barier administracyjnych oraz uproszczenie procedur, dzięki którym prowadzenie apteki byłoby mniej kosztowne. Po stronie przychodowej zaproponował zaś, wzorem Europy Zachodniej, zwiększenie asortymentu produktów dostępnych w aptekach i wprowadzenie do aptek nowych usług, dzięki czemu przychodziłoby do nich więcej klientów i pacjentów.

- Proszę sobie wyobrazić, że panujące obecnie przepisy regulują obowiązek posiadania w aptece oddzielnego pomieszczenia na mopy i szczotki. Może zamiast tego wygospodarować pomieszczenie, w którym farmaceuta, w ciszy i poczuciu intymności dla pacjenta, mógłby udzielać porad w ramach opieki farmaceutycznej - mówił Marcin Piskorski. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH