Janusz Pluta: w aptece pracują entuzjaści, wyrobnicy lub osoby narzucone przez właściciela

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Farmacja21/ rynekaptek.pl   21-09-2015, 10:11

Janusz Pluta: w aptece pracują entuzjaści, wyrobnicy lub osoby narzucone przez właściciela Farmaceuci: nie dajmy się sprowadzić do roli sprzedawców

Szkolenie podyplomowe zdecyduje w bardzo dużym stopniu, kim będzie farmaceuta i w jakim kierunku będzie podążał nasz zawód – ocenia prezes PTFarm, prof. Janusz Pluta.

– Możliwości są dwie: albo będziemy postrzegani przez pryzmat wysokich kwalifikacji, specjalizacji i dużych umiejętności, albo – czego nie chcemy i z czym próbujemy walczyć – jako wysoko wykwalifikowani sprzedawcy - przekonywał uczestników Kongresu Farmacja 21. FARMACEUCI W OCHRONIE ZDROWIA prof. Pluta.

Szkolenie podyplomowe farmaceutów jest – obok opieki farmaceutycznej, receptury aptecznej i jakości leków sprzedawanych w aptece – jednym z najważniejszych i zarazem wzbudzających w środowisku najwięcej emocji tematów. Nie mogło go więc zabraknąć na Kongresie Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego, który odbył się w dniach 11-12 września we Wrocławiu. Swoje opinie i propozycje zmian w obowiązującym systemie kształcenia podyplomowego zaprezentowali tam przedstawiciele wszystkich zaangażowanych w niego instytucji i organizacji.

– Szkolenie podyplomowe farmaceutów jest niezwykle istotnym elementem edukacji. Farmaceuta, jako zawód zaufania publicznego, ma szczególną rolę do wypełnienia. Wie, że już w chwili, kiedy kończy studia i opuszcza mury uczelni, powinien swoją wiedzę uzupełniać. Naszym zdaniem uczelnia jest miejscem, gdzie ta wiedza jest najaktualniejsza, pozyskiwana z wiarygodnych przekazów naukowych, weryfikowana i w wersji obiektywnej przekazywana słuchaczom – podkreśliła prof. Elżbieta Mikiciuk-Olasik, dziekan Wydziału Farmaceutycznego UM w Łodzi, przedstawiając stanowisko Konferencji Dziekanów Wydziałów Farmaceutycznych.

W obowiązującym modelu szkoleń podyplomowych Konferencja Dziekanów dostrzega pewne niedociągnięcia, które należałoby wyeliminować. Chodzi głównie o niejednolite kryteria przyznawania punktów edukacyjnych i brak centralnego rejestru odbytych szkoleń.

– Rejestracja odbytych szkoleń powinna odbywać się centralnie, żebyśmy mieli dostęp do informacji, kto rzeczywiście ukończył kursy – wyjaśniła prof. Mikiciuk-Olasik.

W imieniu samorządu aptekarskiego głos zabrał wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej, dr n. farm. Marek Jędrzejczak: – Szkolenia ciągłe dotyczą wszystkich zawodów zaufania publicznego. Są nieodłącznym elementem, który niejako konstytuuje te zawody. Ciągłe podnoszenie kwalifikacji odbywa się poprzez różnego rodzaju formy szkolenia. Zdaniem samorządu aptekarskiego specjalizacja jest jedną z form kształcenia ciągłego. Formą, która całkowicie zmienia spojrzenie na wykonywany zawód.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH