Jeden lekarz, jeden etat - mamy szansę, żeby tak było

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: KL/ rynekaptek.pl   08-02-2018, 12:45

Jeden lekarz, jeden etat - mamy szansę, żeby tak było Lekarz specjalista, który zechce pracować w jednym miejscu pracy będzie mógł liczyć na godziwe wynagrodzenie - zapowiada minister zdrowia (fot. archiwum)

Po długich rozmowach udało się wypracować pakiet rozwiązań, który odpowiada na problemy, które wysuwali młodzi lekarze - powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski po spotkaniu z Porozumieniem Rezydentów OZZL w czwartek (8 lutego).

- Przyspieszamy ze zwiększaniem nakładów na ochronę zdrowia, tak jak już wcześniej sygnalizował też premier Morawiecki - podał szef resortu zdrowia. 

- Lekarz specjalista, który zechce pracować w jednym miejscu pracy, będzie mógł liczyć na godziwe wynagrodzenie. Dzięki temu porozumieniu, które dziś podpisujemy, możemy szybko usiąść do stołu, aby wypracować szczegółowe rozwiązania, żeby te 6 proc. PKB było osiągnięte w 2024 roku - dodał minister Szumowski.

Porozumienie przewiduje coroczny wzrost nakładów na ochronę zdrowia.

Podczas konferencji prasowej po spotkaniu z ministrem zdrowia wiceszef Porozumienia Rezydentów OZZL Jarosław Biliński powiedział, że ''w końcu udało nam się co najważniejsze zmienić mentalność polityków, w końcu czujemy szanse na faktyczną reformę zdrowia''.

- Już w tym roku polscy pacjenci otrzymają ponad 2 miliardy złotych więcej na opiekę. To już pewność.W sumie w kolejnych latach system ochrony zdrowia zyska ok. 16 miliardów złotych - wyliczał Biliński.

Jeden lekarz, jeden etat - mamy szansę, żeby tak było - dodał wiceszef Porozumienia Rezydentów. - I co ważne nasze rozmowy dają szanse na to, że w ciągu dekady opt-out zniknie z systemu.

Mówił też: - Wspólnie z panem ministrem stawiamy na jakość. Mówimy o potrzebnych zmianach w edukacji oraz przyśpieszeniu informatyzacji, która ma istotny wpływ na pracę lekarzy. Co ważne padła zapowiedź, że w przyszłości ponownie siadamy do rozmów, przyglądamy się i nanosimy potrzebne zmiany do dzisiejszych ustaleń.

Rezydenci zaapelowali do kolegów, by w sytuacji, gdy widać szanse na poprawę sytuacji i faktycznie idącą dobrą zmianę w ochronie zdrowia, ci pracowali dłużej.

Wśród postulatów znalazł się też zapis, że wynagrodzenia rezydentów wzrosną w zamian za zobowiązanie do pracy w Polsce przez 2 lata po zakończeniu specjalizacji.

Lekarze, którzy zdecydują się pracować w jednym miejscu, będą mieli gwarancje ministra zdrowia, że będą zarabiać więcej.

Szef resortu zdrowia podał, że ''te rozwiązania planuje wprowadzić od 1 lipca''. Minister zapewnił również, iż wynegocjowane wyższe stawki zawarte w porozumieniu zostały zaakceptowane przez premiera.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH