Jeden projekt, różna ocena skutków

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Natemat/rynekaptek.pl   11-02-2016, 10:45

Jeden projekt, różna ocena skutków Dziennikarz TVN zarzuca MZ manipulację

TVN przygotował materiał na temat rządowego projektu darmowych leków dla osób 75+. Resort zdrowia zarzucił informacji wprowadzanie w błąd. Poszło o kwotę pieniędzy, jaką polscy pacjenci dopłacają z własnej kieszeni do leków.

W wyjaśnieniu, które po materiale w TVN pojawiło się na stronie resortu zdrowia, znajduje się m.in. informacja, że "wydatki, jakie ponoszą pacjenci po 75 r.ż. na leki refundowane, wynoszą ok. 800 mln zł rocznie (dane wstępne za 2015 rok). "Podkreślamy również, że jest to kwota wydatkowana przez tę grupę pacjentów na wszystkie leki refundowane. Lista "S" będzie ograniczona, więc ta kwota będzie mniejsza" - informowało MZ.

Dodało: - Całkowity koszt leków dla pacjentów po 75 r.ż. (kwota refundacji + dopłata pacjenta) wynosi ok. 1,7 mld zł.

Resort podkreślał, że "nieprawdą jest, że Polacy po 75. roku życia wydają na refundowane leki ponad 2,5 miliarda złotych rocznie".

Tu akurat spotkali się z pełną zgodą autora z TVN, który stwierdził, że ministerstwo polemizuje z danymi, których nie zawarł w swoim materiale.

– Powiedziałem, że Polacy 75+ wydają 2,6 mld złotych na leki na receptę. A to duża różnica. Bo jak Państwo wiedzą z własnego doświadczenia, na receptę kupuje się leki refundowane i te na 100 proc., których państwo polskie nam nie refunduje, a które, zgodnie z zaleceniami lekarza, musimy przyjmować – wyjaśnia dziennikarz, Marek Nowicki.

Twierdzi, że Ministerstwo Zdrowia liczy na to, że mało kto zna się na rynku leków refundowanych i dlatego "pozwala sobie na manipulację".

– W końcu zostanie informacja w internecie, że TVN znowu kłamie. W MZ po cichu przyznali mi rację, ale komunikat musiał zostać na stronie. W końcu to właśnie wczoraj rząd przyjął projekt o lekach dla seniorów – pisze Nowicki na Facebooku.

Jednak wbrew przypuszczeniom redaktora, informacja "po cichu" została usunięta ze strony resortu zdrowia.

Treść artykułu, który został usunięty ze strony MZ: http://centrumprasowe.pap.pl/cp/pl/news/info/48221,36,mz-wyjasnienie-dotyczace-doniesien-medialnych-na-temat-bezplatnych-lekow-dla-osob-w-wieku-75+-%28komun;jsessionid=QtI-bee9LBnnB+2aRdhrVJlw.undefined

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH