Jednolita umowa przy zamówieniach na wyroby medyczne

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Polmed/ rynekaptek.pl   17-12-2015, 08:32

Jednolita umowa przy zamówieniach na wyroby medyczne POLMED opracował wzorcową umowę - jedną z trzech do wyboru

Izba POLMED opracowała wzorcową umowę na dostawę wyrobów medycznych do stosowania w ramach postępowania o udzielenie zamówienia publicznego.

Dokument, który ma kompleksowo regulować prawa i obowiązki stron, zostanie na początku 2016 r. przedstawiony do szerokich konsultacji w środowisku zamawiających (m.in. wśród dyrektorów szpitali, menedżerów ochrony zdrowia itp.).

Dotychczas nikt nie wypracował wspólnych, ogólnie przyjętych standardów umów na dostawę wyrobów medycznych, co doprowadziło do sytuacji, w której praktycznie każdy zamawiający posługuje się własnym wzorem umowy. Oznacza to, że wykonawcy za każdym razem muszą przeprowadzać odrębną kalkulację ryzyka.

Izba POLMED zamierza opracować w sumie trzy wzorce umów. Pierwszy, który jest już gotowy, może być stosowany do dostaw rozmaitych wyrobów medycznych. Zawiera on alternatywne zapisy, które umożliwiają jak najlepsze dopasowanie wzoru umów do danego zamówienia.

Drugi wzór dotyczył będzie większych gabarytowo wyrobów (np. tomograf komputerowy, rezonans magnetyczny), w przypadku których konieczne jest przeprowadzenie prac adaptacyjnych w budynku zamawiającego.

Trzeci wzór umowy odnosił się będzie do sytuacji, w której sprzęt dostarczany będzie do zamawiającego partiami w odstępach czasowych. 

Najważniejsze kwestie, które reguluje wypracowany wzorzec umowy to m. in.: cena i warunki płatności, gwarancja i serwis, kary umowne, termin wykonania umowy, jej zabezpieczenia czy odstąpienie od umowy.

Już na początku 2016 roku Izba POLMED rozpocznie szerokie konsultacje swoich propozycji ze środowiskiem zamawiających - z dyrektorami szpitali, menadżerami ochrony zdrowia etc.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH