Jednym z celów polityki lekowej jest wypełnienie „białych plam”

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Sejm/rynekaptek.pl   12-01-2018, 12:37

Jednym z celów polityki lekowej jest wypełnienie „białych plam” „Zmiana sposobu określania całkowitego budżetu na refundację wymagałaby dokonania zmian w przepisach prawnych” – wskazał Marcin Czech (Fot. Archiwum)

Dlaczego mimo opublikowanego planu finansowego NFZ na 2018 r., w którym założono, że wydatki wzrosną o 7,6 proc. na budżet refundacyjny, to wzrosły one jedynie o 0,9 proc? – zapytała ministra zdrowia Anna Elżbieta Sobecka, posłanka PiS. Jest odpowiedź resortu zdrowia.

Jak wskazała posłanka w interpelacji, organizacje pacjenckie domagają się podwyższenia budżetu refundacyjnego do 17 proc. „To maksymalny próg wydatków na leki określony w ustawie refundacyjnej. Dzięki temu będzie możliwa kontynuacja polityki, która daje nadzieję w walce z rakiem oraz zapewnienie leczenia zgodnego z aktualną wiedzą medyczną, które jest zagwarantowane ustawowo. Póki co, jedynie formalnie” – podkreślają pacjenci.

Organizacje chciałyby, żeby plan finansowy NFZ w obszarze refundacji leków został zmieniony przy okazji zapowiadanego zwiększenia nakładów na zdrowie.

„Niestety dotychczasowe doświadczenia organizacji pacjenckich wskazują, że nie jest to priorytet rządu. Kiedy w lipcu opublikowano plan finansowy NFZ na 2018 r. założono, że wydatki wzrosną o 7,6 proc., jednak budżet refundacyjny wzrósł jedynie o 0,9 proc. Pomimo protestów organizacji, plan został przyjęty. Najbliższe miesiące mogą być szansą na zmianę poprzednich decyzji” – wskazali.

W odpowiedzi na interpelację posłanki, wiceminister Marcin Czech wyjaśnił, że obecnie strategia polityki lekowej nastawiona jest na realizację dwóch głównych zadań polegających na dążeniu do maksymalnego zabezpieczania budżetu publicznego poprzez stałe obniżanie cen leków i wprowadzanie do systemu refundacyjnego kolejnych zamienników oraz na systematycznym wypełnianiu tzw. „białych plam”, czyli udostępnianiu przynajmniej jednej refundowanej opcji terapeutycznej w danym wskazaniu dla każdego schorzenia.

Marcin Czech wskazał, że całkowity budżet na refundację wynosi nie więcej niż 17% sumy środków publicznych przeznaczonych na finansowanie świadczeń gwarantowanych w planie finansowym Funduszu.

Oznacza to, iż zmiana sposobu określania całkowitego budżetu na refundację wymagałaby dokonania stosownych zmian w przepisach prawnych i tym samym przeprowadzenia nowelizacji ustawy refundacyjnej – argumentował.

Jednocześnie zaznaczył, że po krótkotrwałym spadku związanym z wprowadzaniem ustawy o refundacji, od 2012 r. kwota środków przeznaczanych na refundację stale rośnie. Wyraźnie zarysowuje się wzrost wydatków ponoszonych na leki szpitalne, czyli stosowane programy lekowe i chemioterapię – dodał.

W 2017 roku całkowity budżet na refundację wyniósł 12,3 mld zł.

Więcej: http://www.sejm.gov.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH