"Jeśli coś smakuje jak cukiereczek, będziemy tego chcieli"

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Tygodnik Powszechny/ rynekaptek.pl   10-02-2016, 13:24

"Jeśli coś smakuje jak cukiereczek, będziemy tego chcieli"

Znajomy aptekarz z małego miasta opowiada, że co poniedziałek przychodzą do niego tłumy kobiet i mężczyzn, głównie starszych, z listą leków spisaną z reklam w trakcie weekendu przed telewizorem – mówi terapeutka.

– Jesteśmy potwornie niedokształceni w zakresie tego, jak działa nasz organizm. Wolimy posłuchać rady sąsiadki albo reklamy w telewizji. Zamiast rzeczowej wiedzy na temat rozwoju, sprawności i profilaktyki zdrowia, wolimy „podawanie sposobów”- dodaje wywiadzie dla Tygodnika Powszechnego Ewa Woydyłło-Osiatyńska.

Gdy chodzi o zdrowe podejście do własnej fizyczności, własnego ciała, panuje u nas kompletna ciemnota. Co więcej – na promocji zdrowia jakoś nikomu nie zależy. Ze szkół znikają zajęcia sportowe, zaś przeciw nowym zasadom odżywiania szkolnego, zakazującym śmieciowego jedzenia w szkołach, protestowali sami rodzice -

Ewa Woydyłło-Osiatyńska mówi też o reklamach, w tym adresowanych do dzieci: – Są wszędzie. Lizaki czy żelki na gardło, barwione i słodzone. Po co? Zwyczaj słodzenia leków jest ogromnie groźny, zawiera w sobie wręcz podstęp, bo od cukru łatwo się uzależniamy. Jeśli coś smakuje jak cukiereczek, będziemy tego chcieli. Taki środek przestaje być lekarstwem, staje się używką – zauważa terapeutka.

Tymczasem, dodaje za treścią ulotek, każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża życiu lub zdrowiu. – Powinien więc smakować jak substancja, z którą należy być ostrożnym. Przyjmować lekarstwo powinno się „jak na lekarstwo”. Kiedyś mawiano metaforycznie, że „każde lekarstwo musi być gorzkie”. Tymczasem my uczymy już dzieci, że lekarstewko jest słodkie i przyjemne.

Więcej: https://www.tygodnikpowszechny.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH