Jeśli zapadać na zdrowiu, to tylko w dni powszednie

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: gk24.pl/ rynekaptek.pl   17-07-2015, 13:40

Jeśli zapadać na zdrowiu, to tylko w dni powszednie

Pacjentka jednego z koszalińskich szpitali, z obumarłą ciążą i w związku z konfliktem serologicznym, po wszystkich niezbędnych zabiegach powinna otrzymać immunoglobulinę. Na lek czekała dwa dni. Bo zawiódł transport.

Immunoglobulinę podaje się matkom po porodach, jak i poronieniach. Ma zapobiec immunizacji w kolejnej ciąży, czyli uczuleniu matki antygenami, których ona nie posiada. Lek należy podać jak najszybciej, do 72 h po porodzie.

Pacjentka dostała go jednak dopiero po dwóch dniach. Lek nie był dostępny w szpitalu i musiał być sprowadzony ze Szczecina.

Rzecznik koszalińskiego szpitala tłumaczy opóźnienie wytycznymi Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Szczecinie.

- Każdorazowo zamówienie tego leku musi być kierowane do Szczecina. W dni robocze przesyłane jest porannym transportem i immunoglobulina dostarczana jest na oddział około południa. Niestety, diagnozę u pacjentki potwierdziliśmy w piątkowe popołudnie, a w czasie weekendu nie ma rutynowych transportów do Szczecina. Wielokrotne próby usprawnienia zamawiania immunoglobuliny nie przyniosły skutku - informuje portal gk24.pl, rzecznik Cezary Sołowij.

W związku z tym personel starał się zorganizować indywidualny transport dla jednej fiolki immunoglobuliny, co ostatecznie udało się dopiero w niedzielę.

- Immunoglobulina musi być przechowywana w określonych warunkach, których szpitale nie są w stanie zapewnić. Poza tym jest lekiem deficytowym i trzeba nią racjonalnie gospodarować. Dlatego w razie zapotrzebowania o jej wydaniu każdorazowo decyduje dział ekspedycji RCKiK. Staramy się jednak wyjść szpitalom w regionie naprzeciw i w dni powszednie dowozimy im ten lek własnym transportem - przedstawia swój stanowisko Anna Lipińska, wicedyrektor centrum.

Więcej: http://www.gk24.pl/


Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH