Jest protest przeciwko likwidacji najstarszej warszawskiej apteki

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: warszawawpigulce.pl/ rynekaptek.pl   01-12-2016, 12:28

Jest protest przeciwko likwidacji najstarszej warszawskiej apteki Najstarsza warszawska apteka zniknie z mapy? Jest protest

Mieszkańcy zareagowali na wieść o możliwej likwidacji zabytkowej, najstarszej apteki w Warszawie. Doniesieniami zajęło się stowarzyszenie "Miasto Jest Nasze".

Jak informowaliśmy, licząca 165 lat apteka nazwana Gotycką mieszcząca się w południowej oficynie Pałacu Branickich, przy Nowym Świecie w Warszawie, ma zostać zamknięta.

Apteka jest własnością spółki AP-Farma Paulina Cyronek, Anna Przybysz. Firma niedawno wystąpiła o zgodę na zmianę działalności z apteki na "sprzedaż produktów spożywczych, w tym napojów alkoholowych oraz usług okołohandlowych".

Śródmiejska Rada Osiedla stanowczo sprzeciwiła się planom przekształcenia jedynej, cudem ocalałej historycznej apteki w stolicy w sklep monopolowy.

- Uchwała została przekazana przez przewodniczącego Zarządu Osiedla, członka naszego stowarzyszenia, na ręce Burmistrza oraz Przewodniczącego Rady Dzielnicy Śródmieście. Będziemy także apelować do Stołecznego Konserwatora Zabytków  o stanowczość w tej sprawie - informuje stowarzyszenie "Miasto Jest Nasze".

- W Warszawie funkcjonuje bardzo niewiele lokali użytkowych, których przeznaczenie i kształt przetrwały dłużej niż kilkanaście czy kilkadziesiąt lat. Z wiadomych przyczyn nie posiadamy zabytkowych lokali z czasów przedwojennych. W tym przypadku mamy za to do czynienia z sytuacją absolutnie unikalną – dekoracje stiukowe zaprojektowane przez Henryka Marconiego i neogotyckie meble przetrwały cudem dwie wojny światowe, a apteka działa nieprzerwanie od 165 lat - dodają członkowie stowarzyszenia.

Funkcjonująca od 1851 roku Apteka Mutniańskich, jako jedna z niewielu na ziemiach polskich, posiadała własne laboratorium analityczne i z powodzeniem pod koniec XIX wieku konkurowała z sąsiedzką apteką Towarzystwa Zwolenników Homeopatii. Jej wieloletni właściciel Michał Mutniański (1845-1935), odznaczony orderem Polonia Restituta, był osobą zasłużoną dla polskiej farmaceutyki.

Chemik, propagator stosowania nawozów mineralnych do hodowli roślin lekarskich, był także autorem prac naukowych i publicystycznych m.in. dotyczących reformy zawodu aptekarza oraz popularnego poradnika dotyczącego pędzenia wina i miodów pitnych.

Więcej: http://warszawawpigulce.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH