Karczewski: darmowe leki nie dla zamożnych seniorów

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: JMac./IAR/rynekaptek.pl   23-11-2015, 16:16

Karczewski: darmowe leki nie dla zamożnych seniorów Wg GUS ponad połowa emeytów musi przezyć miesiąc za niecałe 1600 zł. Fot. Janusz Maciejowski

PiS chce udostępnić darmowe leki dla osób od 75. roku, ale tylko dla tych emerytów, którzy są najubożsi. Marszałek Sejmu Stanisław Karczewski zaznaczył także, że koszt nie gra roli, bo NFZ i budżet państwa na to stać.

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski wyjaśnia, że według badań 30 procent pacjentów nie wykupuje recept, bo ich na to nie stać i właśnie tacy pacjenci otrzymają pomoc.

- Te osoby, które mają wysokie emerytury, mogą sobie pozwolić na zakup leków i ich nie chcielibyśmy wspierać – powiedział Karczewski dla agencji IAR.

Pomoc otrzymają najbiedniejsze osoby, które odchodzą od okienek aptecznych z niezrealizowaną receptą.

Stanisław Karczewski dodał także, że według szacunków darmowe leki dla najuboższych seniorów to koszt 200 mln złotych. Ale - jego zdaniem - nawet gdyby to było 400 mln, to nie jest to kwota, na którą nie stać Narodowego Funduszu Zdrowia lub budżetu państwa.

Przypomnijmy: projekt ustawy PiS dot. darmowych leków dla seniorów mówi, że mogą otrzymać je osoby po 75. rż. W Polsce seniorzy stanowią 22 proc. ludności, a prawie połowa z nich przekroczyła 70. rok życia.

Darmowe leki to tylko te, które są przepisane przez lekarza i znajdują się na liście refundacyjnej.

Po przekroczeniu 75. roku życia wraz z pogarszaniem się stanu zdrowia rośnie zapotrzebowanie na świadczenia medyczne i opiekuńcze, a osoby powyżej 85. roku życia wymagają najczęściej stałej opieki.

Z danych GUS wynika, że polscy emeryci muszą przeżyć miesiąc średnio za 1.900 zł. Ponad 50 procent polskich emerytów ma jednak miesięcznie do dyspozycji mniej niż 1.600 złotych brutto.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH