Karta Dużej Rodziny w aptekach nie przeszła w Sejmie

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PharmaNET/ rynekaptek.pl   05-12-2014, 08:05

Karta Dużej Rodziny w aptekach nie przeszła w Sejmie

Związek Pracodawców Aptecznych PharmaNET w trakcie drugiego czytania projektu nowelizacji ustawy Prawo farmaceutyczne wnioskował o wprowadzenie Karty Dużej Rodziny do wykorzystania w aptekach. Bez efektu.

– Chcemy umożliwić rodzinom wielodzietnym zakup leków ze zniżką, bo wiemy, jak dużym obciążeniem dla ich budżetów domowych są wydatki ponoszone na leczenie. Powinniśmy zrobić wszystko, aby nie musiały dokonywać wyboru między lekami a jedzeniem – mówi Marcin Piskorski, prezes ZPA PharmaNET.

Prezes powołuje się na wyniki badania "Ochrona zdrowia w gospodarstwach domowych w 2013 r.”, przeprowadzonego w pierwszym kwartale 2014 r. przez Główny Urząd Statystyczny. Dla 55,1 proc. wszystkich badanych gospodarstw zakup leków przepisanych na receptę lub zaleconych przez lekarza był dużym obciążeniem.

Z myślą o rodzinach wielodzietnych, w których wychowuje się troje i więcej dzieci, Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej opracowało system zniżek i dodatkowych uprawnień, która przybrała formę rządowego projektu ustawy o Karcie Dużej Rodziny. Ustawa gwarantuje każdemu posiadaczowi Karty prawo do skorzystania ze zniżek oferowanych m.in. przez niektóre muzea, rezerwaty przyrody, obiekty sportowo-rekreacyjne, biura turystyczne, uzdrowiska, sklepy. Ponadto członkowie rodzin wielodzietnych otrzymają 37-proc. ulgę na jednorazowe przejazdy koleją i 49-proc. na bilety miesięczne.

Zniżki w ramach Karty Dużej Rodziny mogą oferować zarówno instytucje publiczne, jak też przedsiębiorstwa prywatne, którymi są m.in. apteki. Według wyliczeń ZPA PharmaNET, jeśli 627 tys. rodzin wielodzietnych, w których żyje 3,4 mln osób (dane Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej) miałoby szansę na zakup leków z 10-proc. rabatem, to ich wydatki na leki mogłyby się obniżyć o ok. 35 mln zł rocznie. Przy zniżkach sięgających 20 proc. ich oszczędności wyniosłyby ponad 68 mln zł.

Jednak obowiązujące przepisy nie pozwalają aptekom na udział w Karcie Dużej Rodziny. Art. 94a ustawy z dnia 6 września 2001 r. – Prawo farmaceutyczne (Dz.U. z 2008 r. nr 45, poz. 271 ze zm.) zakazuje jakiejkolwiek formy reklamy aptek i ich działalności, a inspekcja farmaceutyczna podchodzi do tego zakazu bardzo rygorystycznie, nakładając na apteki bardzo wysokie kary za jego nieprzestrzeganie.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH