KE: Polacy wolą leczyć się za granicą

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: rmf24.pl/rynekaptek.pl   24-10-2016, 15:59

KE: Polacy wolą leczyć się za granicą Polacy złożyli cztery razy więcej wniosków o udzielenie informacji na temat leczenia za granicą niż jakikolwiek inny kraj unijny.

W skali Unii Europejskiej Polacy są najbardziej zainteresowani możliwością leczenia się w innym kraju unijnym - wynika z opublikowanego w poniedziałek (24 października) raportu Komisji Europejskiej, do którego dotarło RMF FM.

 Możliwość leczenia się w innym państwie UE  gwarantuje działająca od końca 2014 roku unijna dyrektywa o leczeniu transgranicznym - stwierdza raport KE.

Polacy złożyli cztery razy więcej wniosków o udzielenie informacji na temat leczenia za granicą niż jakikolwiek inny kraj unijny. W zeszłym roku Polacy zadawali pytania w specjalnych, narodowych punktach informacyjnych aż 31 tys. 736 razy. Eksperci z Komisji Europejskiej tłumaczą, że to zainteresowanie wynika zarówno z trudnego dostępu do niektórych usług medycznych w Polsce, jak i z nagłośnienia unijnej dyrektywy w mediach.

O dokumencie w Polsce mówiło się dużo, bo do końca rząd PO-PSL próbował zablokować dyrektywę transgraniczną. Okazuje się, że niesłusznie. NFZ nie został zalany wnioskami o refundację. W zeszłym roku otrzymał ich 4872. Większość z nich zaakceptował, kosztowało to około 2 mln euro. Chodziło o refundację, która nie wymaga uprzedniej, wstępnej zgody NFZ, czyli np. leczenie zaćmy.

Odmowa wynika najczęściej z tego, że Polacy chcą dostać się za granicę na zabiegi, które nie są dostępne w kraju. Dyrektywa o leczeniu transgranicznym przewiduje natomiast zwrot kosztów tylko za usługi, która są dostępne w kraju i tylko do pułapu krajowego.

Jednakże odrzucanych wniosków w Polsce jest o wiele więcej niż w innych krajach. Np. we Włoszech odrzucono tylko połowę wniosków, a w Luksemburgu prawie wszystkie zaakceptowano.

Czytaj: www.rmf24.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH