Kiedy prawo umożliwi odsprzedaż leków do innej apteki?

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: DGP/rynekaptek.pl   03-11-2016, 10:07

Kiedy prawo umożliwi odsprzedaż leków do innej apteki? "Niszczenia pełnowartościowych leków nie można nazwać inaczej jak marnotrawstwem" – zauważa mec. Wierzbińska

Kilkanaście dni temu jedna z wielkopolskich aptek musiała zutylizować 10 opakowań drogiego leku. W najbliższym czasie posłowie zajmą się obowiązkiem prawnym utylizacji leków. Zlikwidują jeden z absurdów prawa farmaceutycznego?

Artykuł 86a ustawy Prawo farmaceutyczne zakazuje zbywania produktów leczniczych przez aptekę ogólnodostępną lub punkt apteczny hurtowni farmaceutycznej innej aptece ogólnodostępnej lub innemu punktowi aptecznemu - przypomina Dziennik Gazeta Prawna. 

Przepis ten co do zasady chroni interes pacjentów. Dzięki niemu leki nie są przedmiotem swobodnego rynkowego obrotu.

Jednak wystarczy, że podmiot prowadzący aptekę kończy działalność, wówczas nie może zbyć produktów leczniczych, które mu pozostały ani nawet bezpłatnie przekazać potrzebującej placówce ochrony zdrowia. W praktyce leki z likwidowanej apteki są niszczone.

Daria Wierzbińska, wspólnik w kancelarii Świeca i Wspólnicy uważa, że na takiej regulacji tracą wszyscy:-  Stratny jest właściciel apteki, który nie ma możliwości odzyskania choćby części pieniędzy zainwestowanych w zakup środków. Nie zyskują także pacjenci.

Do podobnych wniosków doszedł jeden z obywateli, który złożył w Sejmie petycję w sprawie dokonania zmian w ustawie Prawo farmaceutyczne w zakresie możliwości zbywania leków w sytuacji, kiedy dochodzi do likwidacji apteki.

Według autora petycji, prawo farmaceutyczne powinno umożliwiać oraz regulować zbywanie produktów leczniczych znajdujących się w aptece w dniu wygaśnięcia zezwolenia na jej prowadzenie na rzecz podmiotu prowadzącego aptekę lub hurtownię farmaceutyczną, po uprzednim uzyskaniu na to zbycie zgody wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego.

– Popieramy to rozwiązanie przy zaznaczeniu, że kluczowa dla nas jest kwestia, by niezbędna do zbycia była zgoda inspektora farmaceutycznego – zaznacza Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Izby Aptekarskiej. Podkreśla, że jednocześnie trzeba uważać, by nowe rozwiązanie nie ułatwiło nielegalnego wywozu leków.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH