"Kierownik apteki nie jest pracodawcą"

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: OIA w Krakowie/rynekaptek.pl   05-01-2017, 09:23

"Kierownik apteki nie jest pracodawcą" "Obowiązek „zorganizowania pracy” skierować do przedsiębiorców" - wskazuje prezes ORA w Krakowie

Do kierownika apteki należy tak zorganizować pracę, aby placówka ta mogła zrealizować obowiązek dotyczący pełnienia dyżurów – zdaniem OIA w Krakowie, zapis ten nie znajduje uzasadnienia w normach prawnych.

Prezes ORA w Krakowie mgr farm. Barbara Jękot wystosowała pismo, w którym występuje ze zdecydowanym protestem w związku z opublikowaną notatką pt.: „Dyżur jest obowiązkiem apteki, a kierownik odpowiada za jego realizację”.

Prezes ORA w Krakowie uważa, że znajdujące się w tekście informacje zawierają rażące błędy prawne i podają nieprawdę co do okoliczności związanych z podjęciem uchwały Rady Powiatu Nowosądeckiego w sprawie dyżurów aptek w 2017 roku.

Jak czytamy w piśmie, zapis mówiący o tym, że „do kierownika apteki należy tak zorganizować pracę, aby placówka ta mogła zrealizować obowiązek dotyczący pełnienia dyżurów” w jej ocenie, nie ma uzasadnienia w normach prawnych:

- Jest faktem, że kierownik apteki odpowiada za organizacje pracy w aptece, ale jedynie i wyłącznie w oparciu o zatrudniony w aptece personel i posiadane środki finansowe. Jak zatem ma „zorganizować pracę” nie posiadając odpowiedniemu ku temu personelu fachowego – wskazuje prezes Jękot.

Jaka tłumaczy, kierownik apteki nie jest pracodawcą w rozumieniu przepisów prawa pracy, tym samym nie może zatrudnić dodatkowe personelu niezbędnego do realizacji pomysłów rady powiatu w zakresie rozszerzenia godzin pracy w aptece.

Tym samym ORA w Krakowie wnioskuje, aby obowiązek „zorganizowania pracy” skierować do przedsiębiorców – właścicieli aptek.

Izba wskazuje, że „półprawdą” jest stwierdzenie, że „rozkład godzin pracy i harmonogram pracy aptek wyznaczono, po zasięgnięciu (min.) samorządu aptekarskiego”: - Nie podano, że hatmonogram spotkał się z protestem ze strony naszego samorządu – pisze prezes ORA.

Zauważa jednocześnie, że samo procedowanie związane z przyjęciem przedmiotowej uchwały obarczone jest rażącymi naruszeniami prawa.

- Rada Powiatu Nowosądeckiego, wdrażając przedmiotową ustawę, nie była uprzejma przyznam właścicielom aptek praw strony. Ograniczono się wyłącznie do zasięgnięcia opinii samorządów – wskazuje.

Prezes Jękot zaznacza, że właścicielom aptek nie dano prawa i uniemożliwiono wypowiedzenia się w przedmiocie celu i możliwości pełnienia dyżurów. Rada Powiatu "nie była uprzejma odnieść się do postulatów i wniosków właścicieli aptek".

Zdaniem Prezes ORA w Krakowie, przedmiotowa uchwała Rady Powiatu Nowosądeckiego została podjęta z naruszeniem prawa materialnego, gdyż nie pozwala na ocenę czy uwzględniono przesłanki z art. 94 prawa farmaceutycznego dot. uzasadnionymi potrzebami ludności do ustalania harmonogramu dyżurów aptek.

Więcej: http://oia.krakow.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH