Klamka zapadła. Europarlament zatwierdził nową siedzibę EMA

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   13-03-2018, 14:24

Klamka zapadła. Europarlament zatwierdził nową siedzibę EMA EMA ma po przeprowadzce z Londynu w 2019 roku tymczasowo zająć biurowiec Spark w zachodnim Amsterdamie, zanim w 2020 roku ukończona zostanie budowa nowej siedziby agencji w południowej części tego miasta (fot. archiwum)

Komisja zdrowia Parlamentu Europejskiego zatwierdziła 12 marca przeniesienie Europejskiej Agencji Leków (EMA) z Londynu do Amsterdamu z powodu Brexitu. Jednocześnie skrytykowała sposób wyboru nowej siedziby bez udziału europarlamentu.

Europosłowie z komisji zdrowia przyjęli rezolucję, w której domagają się od Komisji Europejskiej i władz Holandii przygotowania na czas odpowiedniej infrastruktury, aby zapewnić płynne przenosiny EMA. Wyznaczono również daty - przeniesienie EMA do jej tymczasowej lokalizacji najpóźniej do 1 stycznia 2019 roku i do jej nowej stałej siedziby nie później niż 16 listopada 2019 roku.

- Jesteśmy zaniepokojeni ryzykiem opóźnienia w budowie nowego budynku Vivaldi w Amsterdamie, ponieważ może to spowodować pogorszenie pracy Agencji, czego chcemy uniknąć - powiedział europoseł Giovanni La Via (EPL).

Jak dodał, PE chce położyć nacisk właśnie na terminy przygotowania budynków w Amsterdamie; terminy, których władze holenderskie i KE powinny przestrzegać.

Europosłowie chcą, żeby co trzy miesiące Holandia i KE przedstawiały sprawozdania dotyczącego tempa prac nad budową nowej siedziby EMA.

W deklaracji załączonej do rezolucji europosłowie skrytykowali też procedurę zastosowaną przy wyborze nowej siedziby, "która de facto pozbawiła Parlament jego uprawnień, ponieważ nie był on skutecznie zaangażowany w proces, a obecnie istnieje oczekiwanie, że po prostu potwierdzi dokonany wybór (...) w drodze zwykłej procedury ustawodawczej".

La Via powiedział, że państwa członkowskie nie powinny oczekiwać, iż Parlament Europejski będzie jedynie przystawiał pieczątki do ich decyzji.

- Procedura wyboru nowej lokalizacji dla agencji musi zostać zmieniona w przyszłości - dodał wskazując, że przy wyborze rolę powinien odgrywać również PE.

Rezolucja została przyjęta przy 50 głosach za, pięciu przeciw i dwóch wstrzymujących się. Zostanie poddana pod głosowanie całego PE w czwartek.

Delegacja posłów do PE odwiedziła przyszłą siedzibę EMA w lutym i ostrzegła, że opóźnienia mogą zaszkodzić działalności Agencji.

EMA ma po przeprowadzce z Londynu w 2019 roku tymczasowo zająć biurowiec Spark w zachodnim Amsterdamie, zanim w 2020 roku ukończona zostanie budowa nowej siedziby agencji w południowej części tego miasta.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH