KLRwP: trzeba oddzielić opiekę farmaceutyczną od świadczeń komercyjnych

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: JMac./KLRwP/rynekaptek.pl   03-03-2016, 08:01

KLRwP: trzeba oddzielić opiekę farmaceutyczną od świadczeń komercyjnych Lekarze rodzinni z KLRwP popierają farmaceutów

Kolegium Lekarzy Rodzinnych popiera ideę opieki farmaceutycznej. Jednocześnie zauważa: w pracy farmaceuty często istotne jest zwiększenie sprzedaży preparatów, które może stać w opozycji do optymalizacji leczenia oraz unikania stosowania niepotrzebnych leków i suplementów.

"Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce z zainteresowaniem wita inicjatywy, zmierzające do większego wykorzystania potencjału farmaceutów w sprawowaniu opieki nad pacjentem, wykraczające ponad tradycyjny model, polegający głównie na wydawaniu leków na receptę, sprawdzaniu poprawności recepty i sprzedaży preparatów bez recepty" - pisze w swoim stanowisku KLRwP.

Lekarze rodzinni zrzeszeni w KLRwP są zdania, że "opieka ta może przynieść istotne korzyści, polegające na optymalizacji leczenia farmakologicznego, unikaniu dublowania przyjmowanych preparatów, edukacji w zakresie stosowania leków (np. technika podania leków wziewnych, ustalenie najlepszej pory dnia podania leku, unikanie interakcji lekowych, zgłaszanie działań niepożądanych w czasie terapii)".

Widzą też dużą rolę farmaceutów obalaniu mitów powstających w oparciu o zbyt rozpowszechnione reklamy o produktach leczniczych i suplementach diety. To właśnie, ich zdaniem, zadanie dla farmaceutów, którzy poprzez kontakt z pacjentem w aptekach mogą przekazywać właściwe i prawdziwe informacje o lekach.

Opieka farmaceutyczna może też przyczynić się do poprawy dostępności do świadczeń lekarza, gdyż uważa się, że część porad związanych ze stosowaniem leków w chorobach przewlekłych może być zrealizowana w aptekach. W tym miejscu warto jeszcze raz podkreślić, że środowiska lekarskie od dawna postulują zniesienie obowiązku określenia przez lekarza odpłatności za leki refundowane. Jest to zajęcie szczególnie czasochłonne i powinno należeć do zadań apteki - piszą w stanowisku lekarze rodzinni.

I proponują:

"Pomimo potencjalnych korzyści, wynikających z opieki farmaceutycznej Zarząd Główny KLRwP, podkreśla konieczność opracowania definicji i określenia zakresu udzielanych świadczeń farmaceutycznych. Zwracamy także uwagę na istotne ograniczenie dla sprawowania tej opieki, wynikające z faktu braku dostępu do dokumentacji medycznej pacjenta w aptece (m.in. rozpoznań, wyników badań), co może zagrażać udzieleniem nieprawidłowej porady lub co najmniej ją utrudniać."

Problemem, który naszym zdaniem pozostaje nierozwiązany, jest oddzielenie opieki farmaceutycznej od świadczeń komercyjnych, polegających na sprzedaży  leków. W pracy farmaceuty często istotne jest zwiększenie sprzedaży preparatów, które może stać w opozycji do optymalizacji leczenia oraz unikania stosowania niepotrzebnych leków i suplementów - zauważają.

Lekarze z KLRwP są gotowi do współdziałania w dalszych pracach dotyczących opieki farmaceutycznej.

Pełna treść stanowiska: http://www.klrwp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH