Kodeks Przejrzystości - efekt europejskiego dążenia do transparentności

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: OIL Warszawa/ŁS/rynekaptek.pl   03-12-2014, 13:07

Kodeks Przejrzystości - efekt europejskiego dążenia do transparentności Kodeks to inicjatywa samoregulacyjna innowacyjnych firm farmaceutycznych

- Nacisk na większą transparentność działalności firm farmaceutycznych jest wywierany zarówno przez rządy państw europejskich, jak i Komisję Europejską – podkreśla Paweł Szwiertnia, dyrektor Związku Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA.

Paweł Szwiertnia był gościem posiedzenia Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie poświęconego Kodeksowi Przejrzystości, który reguluje zasady współpracy przemysłu farmaceutycznego z lekarzami i organizacjami działającymi w sektorze ochrony zdrowia.

 – Minister zdrowia Holandii otwarcie powiedział: „Albo sami stworzycie regulacje, albo zostaną wam narzucone przez prawo” – mówił Paweł Szwiertnia.

Dyrektor INFARMY podkreślał, że Kodeks to inicjatywa samoregulacyjna innowacyjnych firm farmaceutycznych, która ma dwa cele: zadbanie o wysoki etyczny standard współpracy przemysłu farmaceutycznego z lekarzami i świadczeniodawcami z ochrony zdrowia oraz odbudowa zaufania opinii publicznej zarówno do przemysłu, jak i lekarzy.

Dokument, który został przyjęty przez 31 firmy, zawiera zasady udostępniania opinii publicznej informacji na temat zakresu i wartości współpracy firm farmaceutycznych z przedstawicielami zawodów medycznych oraz organizacjami ochrony zdrowia.

W przypadku przedstawicieli zawodów medycznych udostępniane będą informacje (od 2016 r.) o: kosztach opłat rejestracyjnych, podróży i zakwaterowania podczas wyjazdów edukacyjnych, czy wynagrodzenia z tytułu jakichkolwiek usług świadczonych przez lekarza na rzecz sygnatariusza kodeksu.

Wszystkie firmy sprawozdania będą dokonywały na jednolitym formularzu Informacje zostaną opublikowane na stronach internetowych wszystkich firm zrzeszonych w INFARMIE.

Więcej: oil.warszawa.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH