Kolejne negocjacje i kolejna redukcja cen

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: pb.pl/ rynekaptek.pl   21-08-2015, 08:40

Kolejne negocjacje i kolejna redukcja cen MZ chce od producentów dalszych obniżek cen leków

Po raz trzeci od wejścia ustawy refundacyjnej producenci leków negocjują warunki umów z Ministerstwem Zdrowia i znów urzędnicy stawiają swoje warunki. Najważniejszy to obniżki cen leków — w niektórych przypadkach nawet o 40-60 proc. - informuje Puls Biznesu.

Gdy dwa lata temu po raz drugi ministerstwo zmusiło firmy do znaczących obniżek, przedstawiciele branży alarmowali, że taka polityka w ciągu kilku lat sprowadzi ceny do parteru i część firm zrezygnuje z systemu refundacji.

— Przekraczają granicę przyzwoitości. Gdy dwa lata temu firmy zgodziły się na redukcję cen, urzędnicy zapewniali, że kolejnych tak dużych już nie będzie. Dwa lata później producenci dowiadują się, że muszą po raz kolejny dokonać drastycznych cięć. Firmy nie mogą sprzedawać leków ze stratą, a propozycje resortu w niektórych przypadkach wiążą się z takim ryzykiem — twierdzi na łamach pb.pl Irena Rej.

Zdaniem Krzysztofa Bąka, rzecznika MZ, trudno komentować zarzuty, jeśli nie wiadomo, kto się skarży i w sprawie jakich produktów: - Sprawę każdego leku rozpatrujemy indywidualnie, biorąc pod uwagę otoczenie rynkowe.

Wczoraj informowaliśmy, że środowisko apeluje do ministra zdrowia o spotkanie w tej sprawie.

"Zwracamy się do Ministra Zdrowia o wgląd w dotychczasowe efekty prowadzonych negocjacji i podjętych rekomendacji bądź decyzji" - napisali w liście do Mariana Zembali członkowie organizacji: IGFP, PZPPF, INFARMA i PASMI.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH