Kolejni oszuści. Tym razem podszywają się pod GUS

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: OIA Warszawa/ rynekaptek.pl   16-06-2016, 14:08

Kolejni oszuści. Tym razem podszywają się pod GUS

Warszawska OIA ostrzega przed oszustami, którzy  wysyłają maile podszywając się podGłówny Urząd Statystyczny. Intruzi przesyłają maila z informacją o obowiązku sprawozdawczym.

W wiadomości znajduje się link do pliku z rozszerzeniem .rar, oraz hasło niezbędne do jego uruchomienia. Uruchomienie linków zawartych w wiadomości skutkuje zainfekowaniem komputerów/telefonów i potencjalnie dysków sieciowych.

W przypadku otrzymania podejrzanego maila, z niepewnego źródła, od nieznanego nadawcy oraz gdy w mailu jest podane hasło do rozpakowania załączonego pliku lub link do kliknięcia, Izba prosi o zachowanie szczególnej ostrożności i:

- nieuruchamianie linków,
- nieotwieranie załączników.

Gdy odbiorca uruchomił już wspomniane linki, należy natychmiast odłączyć komputer od gniazda sieciowego (kabel, połączenie wifi) i odłączyć zasilanie od komputera/telefonu.

Wiadomości zawierające wirusy są tak formułowane, żeby uśpić naszą czujność, nie wzbudzać podejrzeń. Często są spersonalizowane, z treścią celowo dobraną do charakteru wykonywanych przez nas zadań.

Nie ma możliwości w 100% zabezpieczyć się przed zagrożeniami ze strony wirusów, ale możesz wyraźnie ograniczyć ryzyko stosując się do obowiązujących zasadach bezpieczeństwa - przypomina Izba.

Nie otwieraj załączników, pochodzących od podejrzanych/nieznanych nadawców (adresów e-mail), w szczególności gdy nie spodziewasz się takiego maila.

Czytaj uważnie komunikaty przy uruchamianiu plików w formacie word czy excel (.doc, .docx, .xls, .xlsx) i nie zezwalaj na uruchamianie makr.

Nie otwieraj załączników, jeśli posiadają one rozszerzenie: .exe, .scr, .pif, .vbs. lub są to archiwa zaszyfrowane hasłem (jeśli nie oczekiwałeś takiego załącznika).

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH