"Koncentracja stanowi praktykę, której celem jest dążenie do monopolizacji"

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Krystian Szulc/ rynekaptek.pl   07-09-2016, 08:01

"Koncentracja stanowi praktykę, której celem jest dążenie do monopolizacji" Radca prawny SIA opiniuje przepisy antykoncentracyjne

Zgodnie z art. 99 Prawa farmaceutycznego, nie jest możliwe uzyskanie kolejnego zezwolenia na prowadzenie apteki w sytuacji, gdy podmiot występujący o uzyskanie zezwolenia prowadzi na terenie województwa więcej niż 1 procent aptek ogólnodostępnych - przypomina mec. Krystian Szulc.

Radca prawny Śląskiej Izby Aptekarskiej przypomina o opinii prawnej sporządzonej w tej sprawie już w 2014 roku.

- Opinia zachowuje swoją pełną aktualność, gdyż stan prawny nie uległ zmianie. Wydawane przez Wojewódzkie Sądy Administracyjne wyroki, co do zasady, potwierdzają stanowisko w opinii wyrażone - dodaje mecenas, włączając się w dyskusję na łamach naszego portalu na temat przepisu art. 99 ust. 3 prawa farmaceutycznego zawierającego przepisy antykoncentracyjne, w tym zakaz posiadania powyżej 1% aptek na terenie województwa.

Koncentracja stanowi praktykę, której celem jest dążenie do monopolizacji działalności gospodarczej na danym rynku, w tym również na rynku detalicznego obrotu lekami prowadzonego przez apteki ogólnodostępne. Zagrożenie koncentracją dotyczy nie tylko pacjentów, ale również przedsiębiorców prowadzących apteki, którzy nie posiadają znacznej liczby placówek, a tym samym wysokiego udziału w rynku.

Celem przepisów antykoncentracyjnych na gruncie Prawa farmaceutycznego jest zapobieganie powstawaniu i utrzymywaniu się monopoli, konieczność wprowadzenia zasad uczciwej konkurencji oraz uniemożliwienie kontrolowania rynku farmaceutycznego przez podmioty dyktujące warunki, uzależniając i podporządkowując sobie w ten sposób inne apteki.

Nawet bardzo odległy pośredni związek przedsiębiorców prowadzących apteki może być uznany na gruncie wskazanego przepisu art. 99 ust. 3 pkt 2 Prawa farmaceutycznego za podstawę do odmowy wydania zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej.

Przepis ustępu 3 jest szczególnym przepisem antymonopolowym w odniesieniu do regulacji zawartych w ustawie o ochronie konkurencji i konsumentów. Wprowadza on specyficzne kryteria antykoncentracyjne, charakteryzujące tylko i wyłącznie rynek apteczny.

Prawo farmaceutyczne, określając granice dopuszczalnej koncentracji w zakresie działalności gospodarczej na rynku detalicznego obrotu lekami, wymaga od organu właściwego do wydania zezwolenia każdorazowego badania, czy w przypadku danego podmiotu przejmującego, przejęcie danej apteki nie skutkuje przekroczeniem 1 procenta dopuszczonego ustawą Prawo farmaceutyczne - ocenia mec. Krystian Szulc.

Pełna opinia w załączniku


Podobał się artykuł? Podziel się!

DO POBRANIA


comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH