Konfederacja Lewiatan: najtrudniejsza będzie odległość do pokonania

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Konfederacja Lewiatan/rynekaptek.pl   20-01-2017, 11:21

Konfederacja Lewiatan: najtrudniejsza będzie odległość do pokonania Zdaniem Konfederacji, dla pacjentów najtrudniejsze będą regulacje, które docelowo pozwolą na otwieranie aptek w odległości nie mniejszej niż 1000 metrów

Szkoda matek, które z wózkami będą musiały pokonać znaczną odległość, aby kupić dziecku lek przeciwgorączkowy - uważa Dobrawa Biadun z Konfederacji Lewiatan.

Zdaniem ekspertki Lewiatana, ograniczenie dostępu do aptek, które będą mogły być otwierane w odległości od siebie nie mniejszej niż 1000 metrów, najbardziej odczują rodzice chorych dzieci i osoby starsze:

- Największymi beneficjentami obecnie funkcjonującej sieci aptek są rodzice chorych dzieci oraz osoby starsze. Najczęściej chorują dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym oraz osoby powyżej 60 roku życia. Z wiekiem dochodzi wielochorobowość i liczba wizyt u lekarza oraz w aptece rośnie - wskazuje.

Zauważa, że obecnie te grupy mogą cieszyć się z powszechnej dostępności aptek: - Rodzice mogą szybko zaopatrzyć się w niezbędne leki, a dla osób starszych ważne jest, aby apteka była w pobliżu. A pamiętać należy, że nasze społeczeństwo starzeje się i osób, które z systemu ochrony zdrowia korzystają będzie coraz więcej.

Komisja Zdrowia większością posłów pozytywnie zaopiniowała projekt zmian w ustawie o prawie farmaceutycznym. Propozycja wprowadzenia graniczenia w odległości pomiędzy aptekami, w ocenie Dobrawy Biadun, oznacza, że zarówno rodzice, jak i osoby starsze w skrajnym przypadku będą musieli przebyć odległość do 1 km, aby kupić leki.

- Szkoda matek, które z wózkami będą musiały pokonać znaczną odległość, aby kupić dziecku lek przeciwgorączkowy czy osób starszych, często mających trudności z pokonywaniem dużych odległości, którzy pomimo prawa do bezpłatnych leków refundowanych nie będą w stanie recepty zrealizować.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH