Konstanty Radziwiłł i najprawdopodobniej Agnieszka Pachciarz kandydatami na szefa NFZ. Pięciu kandydatów odpadło w przedbiegach...

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP/rynekaptek.pl   21-06-2012, 17:38

Pięciu z 15 kandydatów na stanowisko prezesa NFZ nie spełniło wymogów formalnych; komisja konkursowa wysłuchała w czwartek (20 czerwca) pozostałych dziesięć osób - poinformowało Ministerstwo Zdrowia po zakończeniu rozmów. Wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej Konstanty Radziwiłł potwierdził, że kandyduje na stanowisko szefa funduszu.

Komisja w najbliższych dniach rekomenduje ministrowi zdrowia trzech kandydatów, z których on wybierze jednego i swoją propozycję zgłosi premierowi, który powołuje szefa NFZ.

Pierwszy kandydat
Wiceprezes NRL Konstanty Radziwiłł powiedział, że kandyduje na stanowisko szefa NFZ. - Traktuję kandydowanie na to stanowisko jako wyzwanie zawodowe i okazję do służby Polsce - podkreślił. Nie ujawnił szczegółów czwartkowej rozmowy z komisją konkursową.

Szef resortu Bartosz Arłukowicz w środę (20 lipca) zapowiedział, że MZ chce sprawnie przeprowadzić wszystkie procedury związane z konkursem. Z terminem wyboru prezesa minister wiąże zajęcie się kwestią zmiany umów między lekarzami a NFZ na wypisywanie recept na leki refundowane.

Lekarze od 1 lipca zapowiadają protesty, jeśli regulujące to zarządzenie prezesa NFZ nie zostanie zmienione. Sprzeciwiają się wzorowi umowy (opracowanymi przez b. prezesa NFZ Jacka Paszkiewicza), który zawiera kary za błędnie wypisane recepty.

Wiceminister kandydatem?
Swoje kandydatury na stanowisko prezesa NFZ zgłosiło 15 osób. MZ nie ujawnia ich nazwisk. Według medialnych spekulacji jednym z kandydatów jest obecna wiceminister zdrowia Agnieszka Pachciarz. Wymieniani byli też dyrektorzy oddziałów regionalnych NFZ.

Jak zapisano w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, prezesa NFZ powołuje premier, spośród osób wyłonionych w drodze otwartego i konkurencyjnego naboru, na wniosek ministra zdrowia, po zasięgnięciu opinii Rady NFZ.

Informacja o naborze na stanowisko prezesa NFZ ogłaszana jest przez umieszczenie ogłoszenia w miejscu powszechnie dostępnym w siedzibie funduszu oraz w Biuletynie Informacji Publicznej NFZ i Biuletynie Informacji Publicznej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Tryb naboru
Nabór na stanowisko prezesa NFZ przeprowadza zespół, powołany przez ministra zdrowia, liczący co najmniej trzy osoby. Oceniane jest doświadczenie zawodowe kandydata, wiedza niezbędna do wykonywania zadań oraz kompetencje kierownicze. Zespół wyłania nie więcej niż trzech kandydatów, których przedstawia ministrowi zdrowia, a on zgłasza swoją propozycję premierowi.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH