Konstanty Radziwiłł: sukcesem rządu jest lepsza dostępność do leków

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP/rynekaptek.pl   07-11-2016, 14:28

Konstanty Radziwiłł: sukcesem rządu jest lepsza dostępność do leków W przyszłym roku na realizację programu 75+ rząd przeznaczy 564 mln zł.

Niewątpliwym sukcesem rządu w tym roku, jeśli chodzi o służbę zdrowia, jest przełamanie niemożności w zakresie dostępu do leków - powiedział minister zdrowia. Ocenił, że program bezpłatnych leków dla seniorów udało się "skutecznie przeprowadzić i wdrożyć".

- Znaczna część tych leków, które są niezbędne w podstawowym leczeniu pacjentów w starszym wieku, jest dla nich dostępna albo zupełnie bezpłatnie, albo za 3,20 zł. Można powiedzieć, że zlikwidowaliśmy barierę dostępu do leków, to jest niesłychanie istotne osiągnięcie - powiedział.

W przyszłym roku na finansowanie tego programu przewidziano 564 mln zł. Zdaniem ministra oznacza to, że refundowanych będzie mogło być więcej medykamentów.

Radziwiłł powiedział, że publikowany co dwa miesiące wykaz bezpłatnych leków jest także formą nacisku na firmy farmaceutyczne, by obniżać ceny leków. - Często, mówiąc o dostępności leków, pokazuje się, że ministerstwo za coś chce lub nie chce płacić. Zwracam uwagę, że jest jeszcze druga sprawa - przemysł farmaceutyczny, producenci, którzy czasami proponują tak wysokie ceny, że zwyczajnie nas na to nie stać - wyjaśniał.

Mówiąc o swoich osiągnięciach, minister wskazał również na zatrzymanie komercjalizacji i prywatyzacji szpitali. - Już od lata tego roku ten proces nie jest możliwy. Myślę, że to jest zgodne z oczekiwaniami większości Polaków, którzy życzą sobie publicznej i jednocześnie dobrze działającej służby zdrowia - powiedział.

Po objęciu kierownictwa resortu zdrowia Radziwiłł zapowiedział utworzenie "narodowej służby zdrowia" finansowanej z budżetu (NFZ ma być zlikwidowany z początkiem 2018 r.). W przyszłości dostęp do opieki zdrowotnej ma przysługiwać wszystkim obywatelom RP stale mieszkającym w kraju (w pierwszej kolejności taki powszechny dostęp będzie wprowadzony w podstawowej opiece zdrowotnej).

Utworzona ma być także sieć szpitali, które będą finansowane ryczałtem obejmującym całość opieki (nie będą już więc rozliczane pojedyncze procedury, jak w tej chwili). Zmiany obejmą też podstawową opiekę zdrowotną (POZ) - opiekę nad pacjentem będzie sprawował zespół składający się z lekarza, pielęgniarki i położnej; pilotaż nowej POZ ma być wprowadzany w połowie przyszłego roku.

Planowany jest także stopniowy wzrost finansowania systemu ochrony zdrowia od 2018 r., tak by w 2025 r. osiągnął on poziom 6 proc. PKB (obecnie jest to 4,38 proc.).

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH