Kontraktowanie 2018: brakuje pracowników NFZ do przeprowadzania konkursów

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Jacek Wykowski/ rynekaptek.pl   04-12-2017, 08:25

Kontraktowanie 2018: brakuje pracowników NFZ do przeprowadzania konkursów Najlepszym rozwiązaniem byłoby, gdyby rządzący znaleźli dodatkowe środki na zabezpieczenie dla prywatnych, ale także samorządowych placówek poza siecią - mówią właściciele prywatnych szpitali (fot. archiwum)

Choć posłowie z Komisji Zdrowia przyjęli projekt planu finansowego NFZ na 2018 r. już w lipcu br., do tej pory nie został on zaakceptowany przez ministrów zdrowia oraz finansów. W kraju jest jeszcze wiele jednostek, wobec których proces kontraktowania na rok 2018 albo się nie rozpoczął, albo jest procedowany.

Wiceszef Pracodawców RP, Andrzej Mądrala, już 23 listopada br. alarmował, że w świetle opóźnień w kontraktowaniu i zbliżającego się końca obowiązywania aneksów, o swój los obawiają się m.in. szpitale prywatne. Zapytany o szczegóły, odpowiada:

- Aneksy kończą się 31 marca 2018 r. Wiadomo, że ogłoszenie konkursów, a później sprawdzenie potencjalnych świadczeniodawców może przedłużyć nawet do trzech miesięcy. Jeśli mam dobre informacje, to proces kontraktowania na rok 2018 rozpoczął się - i w dużej mierze zakończył - w województwach: opolskim, świętokrzyskim i pomorskim. W innych kontraktowanie albo nie ruszyło, albo jest procedowane. Najtrudniej sytuacja wygląda na Mazowszu, gdzie oprócz rehabilitacji nie ogłoszono kolejnych konkursów, tłumacząc, że brakuje środków - wyjaśnia.

Prywatne szpitale upadną?
Przestrzega, że dalsze zwlekanie z konkursami "może spowodować brak możliwości ich przeprowadzenia zgodnie z prawem” a to „grozi utratą kontraktów przez wiele szpitali, co w rezultacie może spowodować, że w kwietniu wielu pacjentów pozostanie bez możliwości leczenia”.

Mądrala tłumaczy ponadto, że ogłasza się konkursy „po kawałku” i tam, gdzie okazuje się, że zakres świadczonych usług w ramach sieci szpitali jest niewystarczający lub są kolejki.

- Takim przykładem jest Śląsk, gdzie ogłoszono konkursy na okulistykę i laryngologię, ale tylko dla dorosłych, a wyłączono dzieci - precyzuje.

Mądrala wyjaśnia, że niepewność finansowa dotyka szpitale, które nie znalazły się w sieci - głównie prywatne, ale nie tylko. - Są też oddziały w publicznych szpitalach sieciowych, które do sieci nie weszły - dodaje.

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Szpitali Prywatnych (OSSP) poinformowało, że do sieci weszło tylko 61 z 454 prywatnych szpitali. Podkreślano, że w 65 proc. źródłem ich finansowania jest NFZ, w 32 proc. - pacjent i w 3 proc. - ubezpieczyciel.

Wiceprezes OSSP Zbigniew Kowalczyk ocenił, że "bez publicznego płatnika większość prywatnych szpitali może upaść albo zdecydowanie ograniczyć dalszą działalność".

Co się dzieje z Funduszem?

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH