Kontraktowy skandal w ochronie zdrowia? Wiceminister i prezes NFZ odpowiadają oświadczeniami

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: KLX, PAP, Wprost/Rynek Zdrowia   25-02-2014, 11:34

Kontraktowy skandal w ochronie zdrowia? Wiceminister i prezes NFZ odpowiadają oświadczeniami

Jak wygląda przydzielanie kontraktów placówkom ochrony zdrowia? Kolejne informacje jakie pojawiają się w mediach dotyczące umów dla prywatnych lecznic EuroMedic i Sensor Cliniq mogą sugerować, że intratny kontrakt z płatnikiem można zawrzeć nie tylko dzięki dobrej ofercie i solidnym negocjacjom. Wysocy rangą urzędnicy resortu zdrowia i NFZ tłumaczą, że to nieprawda.

Po kolejnych publikacjach tygodnika Wprost zawrzało w całym resorcie zdrowia. Z opublikowanych w tygodniku informacji wynika, że wiceminister zdrowia Sławomir Neumann interweniował w NFZ w sprawie kontraktu dla prywatnej kliniki, a obecnie pełniący obowiązki prezesa NFZ Marcin Pakulski zabiegał o usunięcie swojego nazwisko z protokołów kontrolnych CBA.

Wiceminister Neumann miał, według Wprost, interweniować w sprawie prywatnej klinki Sensor, prowadzącej zabiegi okulistyczne, która wbrew prawu miała pobierać dodatkowe opłaty za leczenie refundowane przez NFZ. Za te praktyki NFZ we wrześniu 2013 wymówił Sensorowi kontrakt. Jak przyznała na łamach Wprost Agnieszka Pachciarz, ówczesna prezes NFZ, wiceminister Neumann interweniował w sprawie umowy dla kliniki.

Zbyt duże zainteresowanie?

Jak podaje tygodnik, wiceminister Neumann przysłał do Centrali NFZ pismo, w którym domagał się wyjaśnień, na jakim etapie jest rozpatrywanie sprawy. Pismo zostało wysłane w trybie nadzoru ministerialnego.

Ministerstwo Zdrowia (już po ustawowych zmianach w prawie pozwalających na aneksowanie umów) miało dokonać takiej interpretacji przepisów zgodnie z którą wszystkie umowy, które obowiązywały w dniu 21 listopada, nieważne, czy wypowiedziane, czy nie, powinny być przedłużone na 2014 rok.

Sławomir Neumann w wydanym w związku z artykułem oświadczeniu opublikowanym na stronie Ministerstwa Zdrowia podkreśla, że autorzy tekstu "nie skonfrontowali informacji, sugestii i pomówień zawartych w artykule z faktami i opiniami głównych zainteresowanych".

Kara była niewspółmierna do przewinień?

- Jedynym źródłem tych sensacji były osoby, które w ostatnim czasie pożegnały się z pracą w NFZ. Na propozycję zaproponowanego przeze mnie spotkania w celu przedstawienia dokumentów i rzeczywistych faktów otrzymałem odpowiedź, że już jest za późno, bo artykuł idzie do druku. Sensacyjny tytuł i zawarte w artykule półprawdy były ważniejsze niż elementarna rzetelność i dążenie do dziennikarskiego obiektywizmu - informuje wiceminister.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH