Kontrola NFZ? Liczył się uzyskany efekt finansowy

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Jacek Janik/ rynekaptek.pl   12-04-2016, 09:24

Kontrola NFZ? Liczył się uzyskany efekt finansowy

Nowy prezes NFZ, Andrzej Jacyna, zapowiedział zmiany - kontrole płatnika mają być krótsze i bardziej prewencyjne. Czy znikną opresyjne kontrole Funduszu, które były dodatkowym źródłem wpływu pieniędzy do kas NFZ?

Dotychczasowe kontrole NFZ nierzadko wzbudzały protest kontrolowanych - ze zrozumiałych względów raczej cichy. W praktyce, mimo, że wiele spraw związanych z kontrolami Funduszu kończyło się w sądzie, który często rozstrzygał na korzyść świadczeniodawcy, to generalnie „pójście na udry” z wszechwładnym – trzymającym pieniądze Funduszem, było mało opłacalne.

Tylko w 2015 roku oddziały Funduszu przeprowadziły 2095 kontroli u świadczeniodawców, z czego 1024 planowych, a 1071 doraźnych. Te ostatnie przeprowadzane są m.in. na skutek donosów, doniesień prasowych, zawiadomień. Najwięcej kontroli przeprowadzono w szpitalnictwie (679), następnie w lecznictwie ambulatoryjnym (361), POZ (274) oraz leczeniu stomatologicznym (260).

Skutkiem tych pond 2 tys. kontroli przeprowadzonych przez inspektorów Funduszu był „przychód” płatnika w wysokości bez mała 136 mln zł. Czyli na jedną kontrolę przypadło - statystycznie licząc - prawie 65 tys. zł zwracanych przez świadczeniodawców do kasy NFZ.

- Problemem przede wszystkim jest to, że kontrole w żaden sposób nie są nastawione na prewencję. Mają zasadniczo charakter opresyjny. Jednym słowem ich zadaniem jest wykrycie jak największej liczby nieprawidłowości, a co się z tym wiąże, nałożeniem wysokich kar finansowych oraz żądaniem zwrotu funduszy za wykonane świadczenia - stwierdza Barbara Bulanowska, dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Dyrektor Bulanowska wie, co mówi. Jako wieloletni dyrektor Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ poznała wszystkie mechanizmy rządzące kontrolami Funduszu.

- Doskonale wiem jak mnie rozliczano, kiedy byłam dyrektorem oddziału NFZ z przeprowadzanych kontroli i czego ode mnie wymagano. Podstawowym elementem oceny kontroli nie była ich ilość czy jakość, a jedynie uzyskany w ich wyniku efekt finansowy - kwota nałożonych kar oraz kwota zakwestionowanych i odzyskanych środków finansowych za wykonane świadczenia - mówi nam otwarcie dyrektor Bulanowska.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH