Kontrolerzy NFZ w aptekach. Co zobaczyli?

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: NFZ/ rynekaptek.pl   06-03-2017, 09:42

Kontrolerzy NFZ w aptekach. Co zobaczyli? W 23 przypadkach nie stwierdzono nieprawidłowości w zakresie realizacji recept refundowanych

W IV kwartale 2016 r. Oddziały Wojewódzkie NFZ przeprowadziły łącznie 228 postępowań kontrolnych w aptekach, z czego 220 kontroli zakończyło się przekazaniem zaleceń pokontrolnych - informuje Fundusz.

W 23 przypadkach nie stwierdzono nieprawidłowości w zakresie realizacji recept refundowanych. Pozostałe postępowania kontrolne zakończyły się wystosowaniem do aptek zaleceń pokontrolnych z negatywną oceną podmiotów kontrolowanych (88 postępowań) lub oceną pozytywną i jednoczesnym wskazaniem uchybień, nieprawidłowości (117 postępowań).

W wyniku przeprowadzonych kontroli stwierdzono nieprawidłowości m.in.: w zakresie danych niezbędnych do realizacji recepty na leki refundowane dotyczących pacjenta, osoby wystawiającej receptę oraz świadczeniodawcy, przepisanych refundowanych leków oraz prawidłowej realizacji recepty przez osobę wydającą lek z apteki.

Zdarzały się błędne daty wystawienia recepty i brak identyfikatora płatnika, nieprawidłowe lub niepełne dane dotyczące przepisanych leków, niespełniające wymogów rozporządzenia w sprawie recept lekarskich; realizacja recept przed datą wystawienia lub po upływie terminu ich ważności czy realizacja recepty przez osobę nieposiadającą kwalifikacji do jej realizacji.

Ponadto realizacja recept wypisanych przez lekarzy nieuprawnionych, tj. których druki lub zakresy liczb nie zostały im przydzielone przez OW NFZ lub świadczeniodawcę;

Nieprawidłowości dotyczyły też otaksowania recepty i zgodności z danymi przekazywanymi w raportach statystycznych do NFZ oraz brak informacji lub nieterminowe informowanie w formie pisemnej lub elektronicznej OW NFZ o każdej zmianie ewidencji osób zatrudnionych w aptece.

Więcej: http://www.nfz.gov.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH