Korzyści dla "partnerów polskiej gospodarki"

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Milena Motyl/rynekaptek.pl   14-03-2017, 08:08

Korzyści dla "partnerów polskiej gospodarki" Matek Tomków wskazał, że istnieje bardzo mocna groźba monopolizacji rynku

Na wprowadzeniu Refundacyjnego Trybu Rozwojowego skorzystają nie tylko firmy farmaceutyczne produkujące leki refundowane, ale także firmy wytwarzające leki generyczne – zapowiedział wiceminister zdrowia Krzysztof Łanda podczas II Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach (9-11 marca).

Wiceminister Łanda podczas sesji poświęconej polityce lekowej, poinformował, że prace nad polityką lekową wewnątrz resoru zostały zakończone pod koniec ubiegłego roku.

Jak tłumaczył, dokument złożony jest z dwóch części. Pierwsza jest ukierunkowana na zabezpieczenie pacjentów w leki skuteczne, bezpieczne i dobrej jakości. Drugi rozdział polityki lekowej dotyczy sektora farmaceutycznego w Polsce.

Wiceminister dużo uwagi poświecił strategii Refundacyjnego Trybu Rozwojowego (RTR), która znalazła się w drugiej części dokumentu, jak również w dużej nowelizacji ustawy refundacyjnej.

W ramach RTR, firmy farmaceutyczne, które zdecydują się na uruchomienie produkcji w Polsce, będą mogły liczyć na znacznie ułatwienia podczas negocjacji refundacyjnych. Budżet państwa miałby pokryć nawet 10 proc. refundacji. Przykładowo, jak wskazał nam wcześniej wiceminister Łanda, oznacza to, że np. na 2 mld zł refundacji z NFZ - ok. 200 mln zł będzie dokładało państwo. 

- Wszystkie firmy farmaceutyczne, które będą miały na swoich wykazach leki refundowane, będą przekazywały ministerstwu wszystkie niezbędne informacje, potrzebne do wyliczania współczynników RTR, czyli oceny zakresu inwestycji – powiedział Łanda.

Skala wspierania gospodarki
Pod rygorem odpowiedzialności karnej, firmy farmaceutyczne będą zobowiązane do dostarczania resortowi czterech następujących grup informacji:

- o kwalifikacjach i liczbie pracowników,
- o płaceniu podatków w ciągu ostatnich pięciu lat działalności w Polsce,
- o wysokości środków inwestowanych w badania i rozwój,
- o stosunku między eksportem a importem.

Po otrzymaniu tych informacji, resort ustali wartości współczynników RTR. Ich skala może sięgać od 1 do 0,5 lub od 0,2 do 1.

Ministerstwo chce wspomóc firmy, głównie w zakresie badań innowacyjnych i dystrybucji leków refundowanych. Jednak niezbędny jest do tego właściwy dobór skali.

- Dzięki temu trybowi skorzystają nie tylko firmy innowacyjne, ale profity uzyskają także firmy wytwarzające leki generyczne – zapewnił Łanda.

Firma generyczna, która nie stanowiłaby podmiotu partnerskiego dla polskiej gospodarki, znalazłaby się w kategorii A. Zgodnie z obowiązującym prawem, musiałaby więc cenę leku generycznego, ubiegającego się o miejsce w wykazie, obniżyć o 25 procent. Im wyższy stopień współpracy partnerskiej, tym niższy procent obniżania ceny.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH