Kosmetyki "wyjdą" z aptek? To prezent dla drogerii

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: gabinetodzaplecza.pl/ rynekaptek.pl   11-10-2016, 15:48

Kosmetyki "wyjdą" z aptek? To prezent dla drogerii Czy z aptek znikną kosmetyki? Tego chce resort zdrowia

Za kilka miesięcy możemy znaleźć się w sytuacji, w której obok APTEK, przedzielone ścianką z gips-kartonu powstaną KOSMETEKI, albo jakieś inne, podobne cuda i wszystko zostanie po staremu. Czy tak będzie w efekcie wyprowadzenia kosmetyków z aptek?

Według zapowiedzi resortu zdrowia, projekt nowelizacji ustawy prawa farmaceutycznego wprowadzi zmiany w asortymencie oferowanym przez apteki. Z informacji medialnych wynika, że chodzi m.in. o wyeliminowanie możliwości sprzedaży kosmetyków w aptekach. Co to oznacza?

- Jest to oczywiście tylko jedna z wielu zaproponowanych zmian, niemniej jednak bardzo istotna z punktu widzenia branży kosmetycznej - uważa Anna Wydra-Nazimek, specjalista ds. marketingu w branży beauty, autorka bloga Gabinet od zaplecza, NEZA Group.

Poniżej prezentujemy opinię ekspertki w sprawie możliwych konsekwencji wprowadzenia takiego rozwiązania do porządku prawnego.

Dla branży kosmetycznej zakaz sprzedaży kosmetyków w aptekach może mieć bardzo duże znaczenie. Może to spowodować utratę pracy wielu kosmetologów. Wielu z nich pracuje w aptekach. Znam sporo osób, które w tym celu uzupełniały swoje wykształcenie uzyskując tytuł technika farmaceutycznego. Podobnie wielu farmaceutów inwestowało w swoją edukację robiąc dodatkowe studia kosmetologiczne. Takie osoby nie będą mogły w pełni wykorzystać swojego potencjału. Część z nich na pewno straci pracę, bo przecież sporą część obrotu aptek stanowi właśnie sprzedaż kosmetyków.

Zakaz sprzedaży kosmetyków w aptekach oznacza problemy finansowe firm produkujących kosmetyki. Zniknięcie bardzo dużego kanału sprzedaży może w znaczący sposób odbić się na kondycji finansowej wielu firm kosmetycznych i wywołać na tym rynku spore zamieszanie.

Do tej pory mieliśmy jasny (czy sensowny to już inna sprawa) podział na produkty drogeryjne, apteczne i profesjonalne – dostępne w gabinetach kosmetycznych. Duże firmy na pewno skierują swoją uwagę na drogerie, w których - od jakiegoś czasu - zaczęły nieśmiało pojawiać się dermokosmetyki. Pytanie, czy drogerie są w stanie przejąć cały ruch generowany przez apteki? Czy dla wszystkich produktów znajdzie się miejsce na wypełnionych już i tak po brzegi półkach? Mniejsze, rodzime marki mogą na tym bardzo ucierpieć, znikając zupełnie z rynku.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH