KP Lewiatan: bez techników bezpieczeństwo lekowe będzie zagrożone

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Konfederacja Lewiatan/rynekaptek.pl   27-01-2017, 15:42

KP Lewiatan: bez techników bezpieczeństwo lekowe będzie zagrożone Konfederacja Lewiatan sprzeciwia się likwidacji kształcenia na technika farmaceutycznego

Likwidacja zawodu technika farmaceutycznego ograniczy dostęp do świadczonych usług farmaceutycznych, a także utrudni korzystanie z produktów leczniczych pacjentom zwłaszcza na terenach wiejskich - ostrzega Konfederacja Lewiatan.

Zgodnie projektem rozporządzenia MEN z 22 grudnia 2016 r. w sprawie w sprawie klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego, od roku szkolnego 2018/2019 w szkołach prowadzących kształcenie zawodowe nie będzie prowadzona rekrutacja kandydatów do klasy pierwszej (na semestr pierwszy), w której realizuje się kształcenie w zawodzie technik farmaceutyczny.

Rozporządzenie ma wejść w życie 1 września 2017 roku.

W ocenie Konfederacji Lewiatan, rezygnacja z kształcenia zawodowego w zawodzie technik farmaceutyczny jest niezasadna i może negatywnie wpłynąć na bezpieczeństwo lekowe pacjentów i funkcjonowanie przemysłu farmaceutycznego.

- Decyzję o zaprzestaniu kształcenia łatwo podjąć, ale ewentualne przywrócenie w przyszłości całej struktury szkolnictwa w tym zakresie nie będzie już takie proste - mówi dr Dobrawa Biadun, radca prawny, ekspertka Konfederacji Lewiatan.

Zdaniem Konfederacji, likwidacja zawodu technika farmaceutycznego wpłynie na ograniczenie dostępu do świadczonych usług farmaceutycznych . Technicy mają prawo do samodzielnego wydawania produktów leczniczych i wyrobów medycznych w placówkach obrotu pozaaptecznego.

Utrudnione zostanie także korzystanie z produktów leczniczych. Jak uzasadnia Lewiatan, technicy farmaceutyczni mają prawo do samodzielnego prowadzenia punktów aptecznych, które lokalizowane są przede wszystkim na terenach wiejskich i w mniejszych miejscowościach.

Dobrawa Biadun zwraca również uwagę, że wzrost kosztów funkcjonowania aptek ogólnodostępnych, aptek szpitalnych i działów farmacji szpitalnej w związku z koniecznością zatrudnienia farmaceutów do czynności, które do tej pory wykonują technicy farmaceutyczni - technik farmaceutyczny jest nieocenionym wsparciem dla magistra farmacji.

- Nie wolno zaprzestawać kształcenia w zawodzie, który cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony pracowników i jest na niego zapotrzebowanie. Jeżeli w toku dyskusji międzyresortowych nie uda się osiągnąć korzystnego dla przedsiębiorców rozwiązania wnosimy o przesunięcie terminu wygaszenia tego zawodu o co najmniej 5 lat, aby w tym czasie wprowadzić rozwiązania wychodzące naprzeciw oczekiwaniom wszystkich zainteresowanych stron - dodaje ekspertka.

Więcej: http://konfederacjalewiatan.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH