KP Lewiatan o barierach rynku: brak opieki farmaceutycznej

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: DGP/ rynekaptek.pl   17-06-2015, 13:14

KP Lewiatan o barierach rynku: brak opieki farmaceutycznej

Wprowadzenie realnego koszyka świadczeń gwarantowanych, dopłat i dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych oraz włączenie do systemu opieki farmaceutycznej – proponuje Konfederacja Lewiatan w najnowszej „Czarnej Liście Barier w ochronie zdrowia”.

W zakresie "lekowym", KP Lewiatan widzi takie bariery:

- Obecnie pacjent nie może otrzymać opieki farmaceutycznej, ani żadnej informacji zewnętrznej dotyczącej danej apteki. A te placówki z powodzeniem mogłyby realizować programy zdrowotne, profilaktyczne, zapewnić dostęp do podstawowych badań profilaktycznych i przesiewowych - zauważa dr Dobrawa Biadun, ekspert Konfederacji Lewiatan.

- Dodatkowo zwiększona dostępność leków w placówkach obrotu pozaaptecznego, niestety napędza ich spożycie. Już dziś problem nadmiernego zużycia leków i innych produktów parafarmaceutycznych plasuje Polskę w niechlubnej czołówce państw, w których istnieje najwyższa sprzedaż w tym segmencie – dodaje dr Dobrawa Biadun.

Jej zdaniem, obecne działania w odniesieniu do leków skupiają się wyłącznie na obniżaniu cen produktów podlegających refundacji w celu zmniejszenia obciążeń płatnika publicznego. W pozostałym zakresie państwo zupełnie nie zwraca uwagi na siłę, którą w Polsce jest przemysł farmaceutyczny.

- Szczególne znaczenie dla poprawy jakości zdrowotnej Polaków ma wzmocnienie innowacyjności. A innowacyjność w ochronie zdrowia to przede wszystkim dostęp do nowoczesnych leków czy aparatury medycznej. Krajowy przemysł farmaceutyczny to gwarant ciągłości dostaw i dostępności leków dla pacjentów i to przy zachowaniu umiarkowanych cen - ocenia dr Biadun.

Więcej: http://serwisy.gazetaprawna.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH