Kraje łagodzą przepisy w zakresie dostępu do rynku aptekarskiego

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Sejm/ rynekaptek.pl   12-03-2018, 11:16

Kraje łagodzą przepisy w zakresie dostępu do rynku aptekarskiego Obecnie blisko 70% europejskich aptek objętych jest szczegółowymi regulacjami (fot. archiwum)

Nowelizacja prawa farmaceutycznego, która wprowadziła zasadę "apteka dla aptekarza" jest odpowiedzią na stricte rodzime potrzeby oraz problemy odnotowywane w obszarze funkcjonowania aptek w Polsce - podkreśla wiceminister zdrowia, Marcin Czech.

- 15 innych krajów kontynentu w przeciągu 20 lat złagodziło przepisy w zakresie dostępu do rynku aptekarskiego. Analizując możliwość dokonania nowelizacji prawa farmaceutycznego, brano pod uwagę przede wszystkim kraje o stabilnych wskaźnikach gospodarki, zbliżonej do Polski powierzchni terytorium oraz liczbie ludności - ocenił wiceminister zdrowia, Marcin Czech w odpowiedzi na interpelację poselską dot. wprowadzenia "apteki dla aptekarza".

- W wyniku tej analizy okazało się, że obecnie blisko 70% europejskich aptek objętych jest szczegółowymi regulacjami (m.in. Niemcy, Francja, Austria, Hiszpania, Dania, Belgia). Pozytywnie o zasadzie „Apteka dla Aptekarza” wypowiedział się także Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej - dodał.

Wyjątek stanowią Włochy, które odeszły od zasady „Apteka dla Aptekarza”. Nie nastąpiło to jednak w oparciu o krytyczną ocenę sposobu prowadzenia aptek przez farmaceutów. Włochy wyprzedały bowiem nie tylko apteki, ale i cały rynek turystyczny, ubezpieczeń, bankowości, transportu, a także wiele innych gałęzi gospodarki. Pakiet ustaw wprowadzono w zadłużonym kraju, o ujemnym od wielu lat PKB, jako próbę ratowania państwa u skraju bankructwa.

- Decyzja w sprawie aptek powinna być więc rozpatrywana przede wszystkim w szerszej perspektywie. Co istotne, nadal pozostawiono we Włoszech kryteria demograficzne i geograficzne, a więc wzrost liczby aptek jest niemożliwy. Jedynym dozwolonym dla sieci rozwiązaniem może być skupowanie już istniejących aptek - ocenił wiceszef resortu.

Konsekwencje wdrożonej decyzji, przewidywany scenariusz dla Włoch przedstawiają się następująco:

- zmiana struktury właścicielskiej wśród podmiotów prowadzących apteki,
- spadek wpływów podatkowych do budżetu – międzynarodowe sieci apteczne zarejestrowane w rajach podatkowych,
- pogorszenie kondycji włoskiej gospodarki.

Przeciwieństwem systemu włoskiego jest natomiast przykład Estonii, gdzie dzięki obowiązującej od 2015 r. „Aptece dla Aptekarza” spadły ceny leków. Szczegóły modelu estońskiego:

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH