Kraków: odsłonięto tablicę upamiętniającą Tadeusza Pankiewicza

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   30-12-2016, 10:38

Kraków: odsłonięto tablicę upamiętniającą Tadeusza Pankiewicza Uczczono pamięć bohaterskiego farmaceuty

Tablicę upamiętniającą Tadeusza Pankiewicza, farmaceuty, który podczas niemieckiej okupacji pomagał Żydom w krakowskim getcie, odsłonięto na ścianie dawnej Apteki pod Orłem w Krakowie.

Apteka pod Orłem, którą kierował Tadeusz Pankiewicz, znajdowała się na terenie getta krakowskiego, jednego z największych w Generalnym Gubernatorstwie. Zamieszkiwało je ok. 17 tys. Żydów. 

- Gdy tworzono getto, Pankiewicz był tu jedynym Polakiem, nie-Żydem; to że dostał zgodę na prowadzenie apteki, w której właściwie zamieszkał, było niesamowitym wydarzeniem w skali europejskiej" – mówił podczas odsłonięcia tablicy (29 grudnia 2016 roku) poseł PO, Bogusław Sonik, przewodniczący Stowarzyszenia Maj 77, które zainicjowało jej wykonanie.

Pankiewicz jako jedyny nie-Żyd przeżył całą historię getta w Krakowie. Niósł różnorodną pomoc mieszkańcom getta. Pomagał w ucieczkach, dostarczał żywność i bezpłatne leki, ukrywał w budynku apteki Żydów, którzy mieli być wysiedleni; zaś wysiedleńcy powierzali mu wiadomości dla najbliższych i ostatnie dyspozycje. Pankiewicz przechowywał dokumenty i prace naukowe Żydów oraz kilkanaście Tor. Do apteki przychodzili także krakowscy intelektualiści, by spotkać się z żydowskimi przyjaciółmi.

Apteka pod Orłem była w getcie krakowskim oazą w morzu śmierci, namiastką normalnego życia. Pankiewicz zawarł swoje wspomnienia w książce "Apteka w getcie krakowskim".

Wykonanie pamiątkowej tablicy ze szkła hartowanego wsparł finansowo Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.

Tadeusz Pankiewicz (1908-1993) urodził się w Samborze. Po ukończeniu studiów farmaceutycznych na Uniwersytecie Jagiellońskim rozpoczął pracę w podgórskiej Aptece Pod Orłem należącej do jego ojca. W 1933 r. został jej kierownikiem. Podczas okupacji po utworzeniu w Podgórzu getta postanowił w nim pozostać, mimo że zgodnie z zarządzeniem okupanta wszyscy Polacy musieli opuścić ten teren.

Po wojnie Pankiewicz pracował w swojej aptece do 1951 r., a po jej upaństwowieniu na stanowisku kierownika do 1953 r. Na własną prośbę przeniósł się następnie do apteki przy ul. 29 Listopada, gdzie pracował do emerytury. Za pomoc i ratowanie Żydów został w 1983 r. odznaczony medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Jest pochowany na cmentarzu Rakowickim.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH